Vali Serdengeçti'den Yeşilay'a Tam Destek

Vali Serdengeçti'den Yeşilay'a Tam Destek

Vali Serdengeçti'den Yeşilay'a Tam Destek

Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti, Yeşilay Giresun Şubesini ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldı.

Gerçekleştirilen ziyarette Şube Başkanı Yusuf Enes Çolaker  ve yönetim kurulu üyeleriyle bir süre sohbet eden Vali Serdengeçti, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Şube Başkanı Yusuf Enes Çolaker, şubenin toplam 64 resmi üye ve 976 gönüllü üye ile aktif olarak faaliyet gösterdiğini belirtti. Ayrıca, şubenin faaliyetleri çerçevesinde 662 kişiye akran eğitimi, 517 kişiye yetişkin eğitimi verildiğini vurguladı. Giresun ilinde düzenlenen 18 stant etkinliği ve Yeşilay Elçileri projesi kapsamında gerçekleştirilen 111 esnaf ziyareti ile 25 esnafın Yeşilay Elçisi olarak belirlendiğini paylaştı.

Başkan Çolaker, Giresun Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nin (YEDAM) 2021 Haziran'da faaliyete geçtiğini ve bu süre zarfında 165 başvuru aldığını aktararak, bu başvuruların 57'sinin tütün, 108'inin madde, alkol, kumar ve teknoloji bağımlılıklarıyla ilgili olduğunu belirtti. YEDAM'a 2022 yılında 76 ilk başvuru yapıldığını ve bunlardan 21'inin alkol, 2'sinin teknoloji, 15'inin kumar, 8'inin madde, 31'inin ise tütün bağımlılıklarıyla ilgili olduğunu açıkladı. 2023 yılında ise YEDAM'a 60 ilk başvuru yapıldığını, Kasım ayı içinde 10 yeni başvuru alındığını ve toplamda 140 görüşme gerçekleştirildiğini ifade etti.

Şube Başkanı Çolaker aynı zamanda, Giresun Yeşilay Spor Kulübü'nün 2021 yılında kurulduğunu ve hentbol, okçuluk ve özel sporcular masa tenisi branşlarında faaliyet gösterdiğini belirtti.

Vali Serdengeçti ise Yeşilay Giresun Şubesinin toplumda yürüttüğü etkili çalışmalardan ötürü teşekkür ederek desteklerini belirtti.

Yeşilay'ın, sağlıklı bir toplum ve nesil için kapsamlı çalışmalara imza attığına dikkat çeken Vali Serdengeçti, zararlı alışkanlıklar ve bağımlılıkla mücadele konusundaki çabaların takdire değer olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda Kızılay ve Yeşilay'ı, Türkiye'nin sosyal hizmet alanında öncü kurumları olarak gördüğünü belirten Vali Serdengeçti, bu kurumların sağlık sektöründeki büyük başarıları ve ücretsiz hizmetlerle topluma dokunma çabalarını önemseyerek, toplumun bu kurumları desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Vali Serdengeçti, İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya'nın uyuşturucu ve diğer suçlarla mücadele ve önleme operasyonları ile yakından ilgilendiğini hatırlatarak, Giresun'da bu suçların önlenmesi ve suçluların yakalanması için yapılan çalışmaların yakından takipçisi olduklarını ifade etti. Tabanda torbacısından tavanda en büyüğüne kadar uyuşturucu başta olmak üzere her türlü suçla etkin bir mücadele verdiklerini belirten Vali Serdengeçti, toplumun Yeşilay ve Kızılay gibi önemli kurumları daha yakından tanıması ve destek vermesi gerektiğini vurguladı.