Vali  Serdengeçti, Piraziz İlçesinde Bir Dizi Ziyaret ve İncelemelerde Bulundu

Vali  Serdengeçti, Piraziz İlçesinde Bir Dizi Ziyaret ve İncelemelerde Bulundu

Vali  Serdengeçti, Piraziz İlçesinde Bir Dizi Ziyaret ve İncelemelerde Bulundu

Piraziz ilçesine gerçekleştirdiği ziyaret ve incelemelerde eğitim kurumlarını ziyaret eden Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, Üç Ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk günü manevi şahsiyeti olan kanaat önderlerinin türbelerine de ziyaret gerçekleştirdi.
 
Vali Serdengeçti’nin, 12 Ocak Cuma günü gerçekleştirdiği ziyaretin ilk durağı, Piraziz ilçesine bağlı Gökçeali köyünde bulunan Şeyh İdris Türbesi ve tarihi Şeyh İdris Camisi oldu.
 
Cami, bölgeye önemli bir kanaat önderi olan Şeyh İdris tarafından yaptırılmış ve günümüzde de hayır işleriyle anılmaktadır. 
 
Vali Serdengeçti, türbe ziyaretiyle ilgili olarak duygularını şu sözlerle paylaştı: “Şeyh İdris... Giresun yöresinin fethi ve iskana açılmasıyla bölgeye gelen, hak dini Karadeniz'de yayan önemli kanaat önderlerinden... 

1399 yılında yaptırdığı camiide Ezân-ı Muhammedî yankılanmaya, vasiyeti olan hayır işleri sürdürülmeye devam ediyor. Allah razı olsun.”
 
Vali Serdengeçti, tarihî camiide eda ettiği Cuma namazının ardından Nefsi Piraziz köyündeki Pir Aziz Türbesini ziyaret ederek, bölgenin Osmanlı dönemine uzanan tarihindeki önemli şahsiyetleri anma ve dualar etme fırsatı buldu.
 
Vali Serdengeçti, Pir Aziz Türbesi ile ilgili olarak da “Pir Aziz... İlçemizin adını aldığı, Şeyh İdris ile yakın manevi ilişkisi bulunan, bulunduğumuz yörenin fethine öncülük eden ve Osmanlı döneminde bölgeye hükmeden önemli şahsiyetlerden... Ruhu şâd olsun.” ifadelerini kullandı.
 
Vali Serdengeçti, ziyaretlerin devamında Şehit Öner Güner'in mezarı başında dua ederek, Piraziz Şehit Öner Güner Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulunu ziyaret etti. 
 
Okul ziyareti sırasında öğrenciler, öğretmenler ve idarecilerle bir araya gelen Vali Serdengeçti, geleceğin liderleriyle samimi bir sohbet gerçekleştirdi.
 
Sınıfları tek tek gezip öğrencilerle içten bir diyalog kuran Vali Serdengeçti, bu kapsamda, beden eğitimi ve fıkıh dersi alan iki sınıfı da ziyaret etti.
 
Vali Serdengeçti, öğrencilere spor ve fiziksel aktivitenin önemini vurgulayarak, müzik, resim ve beden eğitimi gibi derslerin en az diğer dersler kadar önemli olduğuna vurgu yaparak, sağlıklı yaşam alışkanlıklarının ne kadar önemli olduğuna değindi.
 
Ayrıca, fıkıh dersi görülen sınıfları da ziyaret eden Vali Serdengeçti, öğrencilere dini konular üzerine sohbetlerde bulunarak, dinî değerlere uygun yaşam, etik davranışlar ve toplumsal sorumluluklar konularında samimi bir diyalog kurdu.

Okulun eğitim programları, öğrenci profili ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgi alarak, eğitim camiasına desteklerini iletti.
 
Okul yönetimi ve öğrenciler de Vali Mehmet Fatih Serdengeçti’nin ziyaretinden dolayı memnuniyetlerini dile getirerek teşekkür ettiler.
 
Vali Serdengeçti, okul ziyareti ile ilgili yapmış olduğu paylaşımda “Sizlerle her buluşma bir tebessüm vesilesi... Piraziz Şehit Öner Güner Anadolu İmâm Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulunda eğitimiyle, kalemiyle geleceği çizen sevgili öğrencilerimizle bir araya geldik.” sözlerine yer verdi.
 
Ziyaretlerin sonunda Sayın Valimiz, kıraathanede vatandaşlarla bir araya gelerek çay içip sohbet etti. 
 
Piraziz halkıyla buluşan Vali Serdengeçti, vatandaşların sorunlarını dinleyip, çözüm noktasında gereken adımların atılması yönündeki kararlılığını göstererek, “Kıymetli hemşehrilerimizin dostane sohbetine konuk olduk. Yüce Mevla birliğimizi ve muhabbetimizi daim kılsın.” cümlelerini paylaştı.
 
Şeyhli Mahallesi'nde bulunan fındık işleme tesisinde de incelemelerde bulunan Vali Serdengeçti, üretime ve istihdama katkı sağlayacak bu tür işletmelerin desteklenmesi için ilgililere talimat verdi.
 
Ziyaret sırasında; Piraziz Kaymakamı Burak Öz, İl Emniyet Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Özgür Özer, İl Müftüsü Selçuk Kılıçbay ve İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu ile ilgili ilçe müdürleri de hazır bulundu.