Sarıkamış Harekâtı’nın 109.Yılında Şehitlere Saygı Yürüyüşü

Sarıkamış Harekâtı’nın 109.Yılında Şehitlere Saygı Yürüyüşü

Sarıkamış Harekâtı’nın 109.Yılında Şehitlere Saygı Yürüyüşü

Sarıkamış Harekâtı’nın 109. yıl anısına düzenlenen Şehitlere Saygı Yürüyüşü yapıldı.

Sarıkamış Ruhu'nun canlılığını sürdürmek, gençlere milli ve manevi değerleri etkin bir şekilde tanıtmak, vatan sevgisi aşılamak ve tarih bilincini kazandırmak amacıyla 7 Ocak Pazar günü ( bugün)  sabah erken saatlerde başlayan etkinlikler "Sarıkamış Şehitleri Saygı Yürüyüşü" ile devam etti.

Vali Serdengeçti'nin liderliğinde başlayan yürüyüş, Yavuzkemal beldesine bağlı Kulakkaya Yaylası’ndan Alçakbel mesire alanına kadar devam etti.

Yürüyüşün ardından saygı ateşi yakıldı ve katılımcılar, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşımızı coşkuyla seslendirdiler.

Program, günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla devam etti. Giresun Milletvekili Ertuğrul Gazi Konal’ın konuşmasının ardından, Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, katılımcılara hitap ederek vatan sevgisinin önemini vurgulayıp, şehitleri rahmet ve tazimle andı.

Vali Serdengeçti, yürüyüşle ilgili sosyal medya hesabından da “Asımın nesli asrın yürüyüşünde! İstikbâlin teminatı sevgili gençlerimizle birlikte vefa ve sadakât ile şühedanın izindeyiz. Kahraman ecdadın 109 sene evvel verdiği mücadeleyi yaşamak ve yaşatmak için hep birlikte omuz omuzayız.” paylaşımında bulundu.

Konuşmaların ardından program, okunan şiirlerle devam etti. Programın son bölümünde ise Giresun Müftülüğü din görevlilerince tüm şehitlerimiz için Kur'an-ı Kerim tilaveti yapılarak dualar edildi.

Vali Serdengeçti, şehitlerimiz adına yapılan duaların ardından "En zor şartlarda bile şehadete yürümekten bir an bile tereddüt etmeyen, beyaz topraklarda vatan aşkıyla ilerleyen gözü kara yiğitlerimizi saygı ve rahmetle yâd ediyoruz. Ruhları şâd olsun.” sözlerine yer verdi. 

Vali Serdengeçti, etkinlik sonrası yapmış olduğu paylaşımda ise “Kor gibi yanan yürekleriyle karlar üzerinde şehadete yürüyenlerin destanı... Vatan ve bayrak aşkıyla Hakk’a kenetlenenler için soğuk neydi ki..." ifadelerini kullandı.

Programa; Vali Mehmet Fatih Serdengeçti ve eşi Belkıs Edige Serdengeçti Hanımefendi başta olmak üzere Giresun Milletvekili Ertuğrul Gazi Konal, Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz, Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, Dereli Kaymakamı Mehmet Fatih Kestioğlu, İl Emniyet Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Özgür Özer, Yavuzkemal Belediye Başkanı Adem Önal, İl Müftüsü Selçuk Kılıçbay, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Modaoğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Ergün, daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, Giresun’da bulunan izci grupları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.