Küçük Ölçekli Balıkçılarımızın Dikkatine!

Küçük Ölçekli Balıkçılarımızın Dikkatine!

Küçük Ölçekli Balıkçılarımızın Dikkatine!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından deniz ve iç sularımızda avcılık faaliyeti yürüten küçük ölçekli balıkçılara destekleme ödemesinin gerçekleşmesi için "Küçük Ölçekli Balıkçılığın Desteklenmesi Tebliği" gereğince; 2024 yılı destekleme başvuruları 8 Ocak’ta başlayıp 16 Şubat’ta sona erecektir.

Denizlerde faaliyet gösteren 12 metreden küçük balıkçı gemileri ile iç sularda faaliyet gösteren balıkçı gemilerinin tamamı destekleme kapsamındadır. Gerekli şartları sağlayan gemilere boy uzunluğuna göre belirlenen miktarlarda gemi başına destekleme ödemesi yapılacaktır.

Boy uzunluğu; 4,99 metreye kadar olan gemilere 3.500 lira, 5-7,99 metre arası gemilere 4.250 lira, 8-9,99 metre arası gemilere 5.250 lira ve 10-11,99 metre arası deniz balıkçı gemileri ile 10 metre ve daha büyük boylardaki tüm iç su balıkçı gemilerine de 6.000 lira destek ödenecektir.

Ayrıca 2024 yılı destekleme dönemi için desteklemeye başvuru hakkı olup balıkçı gemisinin sahibi veya ortağı olan kadın balıkçılarımıza; desteklemeye başvurduğu tarihte sahiplik veya ortaklığın devam ediyor olması ve şahsı veya ortakları adına desteklemeye bizzat başvuru yapmaları halinde, gemi başına ödenecek birim destekleme tutarının yüzde 25 daha fazlası ödenecektir.