Hafız öğrenciler belgelerine kavuştu

Hafız öğrenciler belgelerine kavuştu

Hafız öğrenciler belgelerine kavuştu

 Giresun’da "Okul-Kur’an Kursu İş Birliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" kapsamında 8 öğrenci hafızlığını tamamladı.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde ülke genelinde sürdürülen "Okul-Kur’an Kursu İş Birliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" kapsamında, imam hatip öğrencileri eğitimlerini hafızlıkla taçlandırıyor.

Bu kapsamda Giresun İl Müftülüğüne bağlı Çakırmelikoğlu Kur'an Kursu’nda hafızlık eğitimi alan 8 öğrenci, hafızlıklarını tamamladı.

Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan Hafızlık Tespit Sınavı'ndan başarılı olan ve hafızlık belgesi almaya hak kazanan 8 öğrenci için "Belge Takdim Töreni" düzenlendi.

İl Müftülüğünde düzenlenen törende konuşan Giresun İl Müftüsü Selçuk Kılıçbay hafız öğrencileri, ailelerini ve Kur’an kursu öğreticilerini tebrik etti.

-“Kur’an-ı Kerim hayat rehberimizdir”

Kur’an-ı Kerim’in, bütün insanlığı hidayete ve ebedi kurtuluşa davet eden yegane hayat rehberi olduğunu vurgulayan İl Müftüsü Selçuk Kılıçbay, “Kur’an-ı Kerim, Rabbimize, çevremize ve bütün kâinata karşı görev ve sorumluluklarımızı bize öğretir. İslam’ın hayat veren hükümlerini açıklar. Bilgi ve hikmetin, iyilik ve güzelliğin yollarını gösterir. Barış ve huzurun, adalet ve birlikte yaşamanın ilkelerini bildirir. İnsan onur ve haysiyetini, hak ve hürriyetini mukaddes bilmeyi emreder. Bunun için Kur’an’ı okumak, anlamak, yaşamak ve yaşatmak için daha fazla çalışmalıyız. Onun hayat veren ilkelerini, hak ve adalet anlayışını, sevgi ve barış yüklü mesajlarını bütün insanlığa hikmetli bir dil ve güzel bir üslupla ulaştırmak için daha çok gayret göstermeliyiz.” dedi.

-“Kur'an hafızları, hafızlar Kur'an’ı muhafaza ediyor”

Kur’an-ı Kerim’in hayat veren ilkelerinin, hafızlık geleneğiyle nesilden nesile aktarıldığını ifade eden Müftü Kılıçbay, “Ecdadımız, Allah kelamının üstün tutulması uğruna ömürlerini vakfettiler. Bizlerde yavrularımızı Kur’an’ın aydınlığından ve sahih dini bilginin rehberliğinden mahrum bırakmamak için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Yavrularımızın dimağlarına ve tertemiz fıtratlarına imanı, İslam’ı ve güzel ahlakı nakşetmek için değerli hocalarımız ellerinden gelen tüm gayreti gösteriyor.” diye konuştu. 

"Belge Takdim Töreni”ne Kur’an Kursu Öğreticisi Yunus Güneyin ile hafız öğrenciler Mehmet Ali Sancak Gökce, Eymen Erdoğan, İbrahim Aktaş, Bilal Maşacı, Muhammed Ali Özdemir, Said Taha Çelik, Berat Musul ve Oğuzhan Sağlam katıldı.