Giresunsonhaber.com
Kurban Bayramında Alınacak TedbirlerTarih 18 Temmuz 2021, 15:46 |  Editör: Editör Admin

Kurban Bayramında Alınacak Tedbirler

Giresun Valiliği tarafından, Kurban Bayramı nedeniyle gerek hayvan SATIŞ gerekse kurban kesim yerlerinde alınacak tedbirlerle, bu yerlerdeki çalışan ve müşteriler için uyulması gereken kurallara yönelik alınması gereken tedbirler belirlendi.

20 Temmuz 2021 Salı günü başlayacak olan Kurban Bayramı nedeniyle gerek hayvan satış gerekse kurban kesim yerlerinde alınacak tedbirler ile bu yerlerdeki çalışan ve müşteriler için uyulması gereken kurallar Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde “Kurban Bayramı ve Öncesinde Hayvan Satış Yerlerine Yönelik Alınması Gereken Önlemler” başlığı altında belirlenmiş, Cumhurbaşkanlığınca (Diyanet İşleri Başkanlığı) hazırlanan “2021 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” ise 19.06.2021 tarihli ve 31516 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır.

 

Söz konusu Rehber ve Tebliğ doğrultusunda, 20 – 23 Temmuz 2021 tarihleri arasında idrak edeceğimiz Kurban Bayramı süresince özellikle kurban satış yerlerinde oluşabilecek yoğunluk/kalabalıkların covid19 salgını sürecinde halk sağlığı açısından oluşturabileceği riskleri yönetebilmek bayramın ve tatilin huzur, barış ve güvenlik içerisinde, milli birlik ve beraberlik duygularıyla kutlanması amacıyla İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nün 07.2021 tarih ve 10815 sayılı Genelgesine ek olarak ekli tedbirlerin alınması kararlaştırılmıştır.

20 Temmuz 2021 Salı günü başlayacak olan Kurban Bayramı nedeniyle gerek hayvan satış gerekse kurban kesim yerlerinde alınacak tedbirler ile bu yerlerdeki çalışan ve müşteriler için uyulması gereken kurallar Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde “Kurban Bayramı ve Öncesinde Hayvan Satış Yerlerine Yönelik Alınması Gereken Önlemler” başlığı altında belirlenmiş, Cumhurbaşkanlığınca (Diyanet İşleri Başkanlığı) hazırlanan “2021 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” ise 19.06.2021 tarihli ve 31516 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Söz konusu Rehber ve Tebliğ doğrultusunda, 20 23 Temmuz 2021 tarihleri arasında idrak edeceğimizKurban Bayramı süresince özellikle kurban satış yerlerinde oluşabilecek yoğunluk/kalabalıkların covid19 salgını sürecinde halk sağlığı açısından oluşturabileceği riskleri yönetebilmek bayramın ve tatilin huzur, barışve güvenlik içerisinde, milli birlik ve beraberlik duygularıyla kutlanması amacıyla ilgi yazımız ekindekiİçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nün Genelgesine ek olarak aşağıdaki tedbirlerin alınması kararlaştırılmıştır.

 

1. İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü bayram süresince sorumluluk bölgeleri itibarıyla, huzur planlarını uygulamaya koyacaklar ve emniyet asayiş tertip ve tedbirlerini aksatmadan sürdürecekler, halkın alışveriş yaptığı yerlerde, eğlence mekânlarında ve trafik yoğunluğu artacağından yollarda en üst düzeyde tedbirler alacaklardır. Bankalarda, PTT Şubelerinde ve büyük mağazalarda yığılma olacağından bu gibi yerlerde güvenlik önlemleri arttırılarak, devriye ve nöbet hizmetleri uygulanacaktır.  2. Turizm bölgeleri başta olmak üzere vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunabileceği alanlarda vuku bulabilecek terör eylemlerine karşı müteyakkız olunacak, plaj, sahil kesimleri, tarihi/kültürel alanlar, müzeler, eğlence mekanları vb. alanlarda gerekli kontroller yapılacaktır.         

3. Bayram ve hafta sonu tatili süresince otogar, liman ve şehir içi otobüs duraklarında yolcuların herhangi bir olumsuzluk yaşamamaları bakımından gerekli güvenlik önlemleri alınarak, koronavirüs salgınıile mücadelede elde edilen kazanımların sürdürebilirliği açısından salgınla mücadele sürecinin temelprensipleri olan temizlik, maske kullanımı ve mesafe kuralı vatandaşlara hatırlatılacak, bu gibi yerlerdenöbetçi personel bulundurulması sağlanacak, yaya ve motorlu devriyeler ile şehir içi yollar ve karayolları üzerinde tertip edilecek trafik hazır hale getirilecektir.

 4. Kaçak içki üretimi ve/veya satışı yapan işletmelerin tespitine yönelik çalışmaların yürütülecek ve ilgililer hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

5. Kurbanlık hayvanların nakilleri esnasında ve/veya kurban satış yerlerinde meydana gelebilecek hayvan hırsızlığı olaylarına karşı duyarlı olunacaktır.         

6. Araç trafiği ile birlikte yaya trafiğinin de yoğunlaşacağı kurban satış/kesim alanları, şehitlik, mezarlıklarda kamu düzenini arttıracak şekilde ilave trafik/asayiş tedbirleri alınacaktır.  7. Gıda üreten iş yerleri ile satışını yapan ve toplu tüketim yerlerinde gıda güvenliğine ve tüketicinin  aldatılmasının önlenmesine yönelik kontroller sıklaştırılacaktır.  8. Belediyelerce toplu taşıma araçlarının seferlerinde sürekliliğin sağlanması amacıyla gerekli tedbirlerönceden planlanacak, itfaiye, su ve kanalizasyon arıza ekipleri hazır hale getirilecek ve nöbetçi memurlukları vatandaş müracaatlarına açık tutulacaktır.  9. Bayram süresince halkın sağlıkla ilgili sorunlarının çözümlenmesi için hastane ve sağlık kuruluşlarında nöbetçi personel bulundurulması konusunda üst yöneticiler tarafından önceden planlama yapılacaktır.       

10. Sosyal hizmet kurumlarında barınanların, aileleri veya vatandaşlarca yapılacak ziyaretlerine esas olmak üzere gerekli tertip ve düzenlemeler Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce alınacaktır. 11. Elektrik kesilmelerine karşı Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş. Giresun İl Müdürlüğü tarafından yeteri kadar ekip göreve hazır bulundurulacaktır. 12. Telefon arızalarına karşı İl Telekom Müdürlüğü arıza ekiplerini hazır bulunduracaktır. 13. Sıvılaştırılmış petrol gazı tüpleri İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü ile belediyeler tarafından kontrol edilecektir.         

14. Bayram süresince meydana gelebilecek sel, su baskını, fırtına vb. doğal afetlere anında müdahale için ilgili birimlerin üst yöneticileri tarafından önceden planlama yapılacak, yeterli ekip teçhizatları ile birlikte hizmete hazır halde bulundurulacaktır.  15. Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında çevre ve görüntü kirliliğine neden olabilecek şekilde yol kenarları, park ve bahçeler, dere yatakları gibi yerlerde kurban kesilmesi önlenecek, hazırlıklar ve denetimler, Belediye Başkanlığı, İl Müftülüğü ile kaymakamlıklar ve ilgili belediyelerce yapılacaktır.  16. Kurban Hizmetleri Komisyonunun belirlediği veya izin verdiği kurban kesim yerleri dışında belirlenen usul ve esaslara aykırı olarak kurban kesenler hakkında yasal işlem yapılacağı hususu mahalli mutat vasıtalarla, hutbe ve vaazlar da dahil olmak üzere vatandaşlarımıza önceden duyurulacaktır.  17. Kurban Bayramı süresince,  Belediyeler, Kaymakamlıklar, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Müftülüğü, İl Sağlık Müdürlüğü,112 Acil Çağrı Müdürlüğü, GAMER, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü, Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Karayolları 104. Şube Şefliği, Çoruh Elektrik A.Ş. İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Aksa Doğalgaz İl Müdürlüğü ve DSİ 226.Şube Müdürlüklerince amir düzeyindenöbetçi personel görevlendirilecek, söz konusu personelin  nöbetçi olduğu gün, saat ve iletişim bilgileri  Valiliğimize bildirilecektir.

 

 |  Bu haber 246 defa okunmuştur.

ÖZEL HABER  KATEGORİSİNDEN HABERLER

FINDIĞA İLAÇ GİBİ...

FINDIĞA İLAÇ GİBİ... zamanında yağan kar yağışının fındığa ilaç gibi geldiğini

PLAJLAR BÖLGESİ PROJESİ

PLAJLAR BÖLGESİ PROJESİ Mega projeleri arasında yer alan ‘Plajlar Bölgesi Projesi’ tüm hızıyla ilerliyor.

FİSKOBİRLİK RUHSAT TARTIŞMASI DEVAM EDİYOR

FİSKOBİRLİK RUHSAT TARTIŞMASI DEVAM EDİYOR Giresun Ziraat Odası Başkanı ve FİSKOBİRLİK eski Yönetim Kurulu Üyesi Nurittin Karan

FINDIK ALIM FİYATLARI

FINDIK ALIM FİYATLARI Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan

Her ateş şiddetine göre...

Her ateş şiddetine göre... Her ateş şiddetine göre bir uzaklık gerektirir

Giresun’da İlave Kovid-19 Tedbirler

Giresun’da İlave Kovid-19 Tedbirler Giresun 81 il arasında vaka sayısı en yüksek seyreden 4’üncü il cıkınca

Kar nedeniyle eğitime ara

Kar nedeniyle eğitime ara Giresun'da etkili olan kar nedeniyle il genelinde yüz yüze eğitime yarın ara verileceği bildirildi.

AÖF KAYIT YENİLEME BAŞLADI

AÖF KAYIT YENİLEME BAŞLADI AÖF kayıt yenileme işlemleri aof.anadolu.edu.tr üzerinde,

GİRESUN İLİ UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİSİ

GİRESUN İLİ UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİSİ 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın

Giresun Merkez

nöbetçi eczane Giresun Merkez

HAVA DURUMU

Döviz kurları


Web Tasarım

 

El Yapımı Ürünler

 

Heran Alışveriş

  

Namaz Vakitleri

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:13639

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:7765

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:5460

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:10754

   

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:935

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:958

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:1008

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:1210