Giresunsonhaber.com
2021 YILI BEREKETLİ BİR YIL OLSUNTarih 29 Aralık 2020, 22:05 |  Editör: Editör Admin

2021 YILI BEREKETLİ BİR YIL OLSUN

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2020 yılı fındık hasat ve ticaretinin üretici açısından zor bir yıl olduğunu bildirdi.

Karan, fındık üreticisinin koronavirüs salgınına rağmen üreterek, tarımsal alanda ülke ekonomisine gerekli katkıyı sunduğunu ve sunmaya devam edeceğini söyledi. 

2020 yılı fındık üretim, hasat ve ticaret dönemini değerlendiren Karan, tüm dünyayı sosyo-ekonomik yönde etkisi altına alan covid-19 salgının Türk fındık üretim ve ticaretini de olumsuz yönde etkilendiğini ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 2020 yılı tahmini fındık rekoltesinin 665 bin ton belirlendiğini hatırlatan Karan, “fındık üreticisi üretim anlamında bereketli bir hasat sezonu geçirdi. Pandemi nedeniyle morali bozuk olan üretici hasat öncesi sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu fındık taban fiyatıyla bahçesine yüksek moralle girdi. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2020 yılı fındık alım fiyatı olan 22.5 lira serbest piyasada 27 liranın üzerine kadar yükseldi. Fındık fiyatındaki bu yükseliş Kasım ayında fındık tekellerinin müdahalesi sonucu 23.5 liraya kadar düştü. Serbest piyasada 2020 yılını 23.5 lira bandında kapatacak olan fındık 2021 yılında yeniden gerçek değerini görecektir. TMO’nun alım kampanyasını 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzatması üretici için bir garantidir. Öte yandan üreticimiz bu sezon kontrollü elinde tutmayı başardı. Tekelcilerin fiyat üzerinde oynamaya çalıştığı oyuna gelmedi ve paniğe kapılmadı. İhtiyacı olan üreticilerimiz ürününü pazara indirdi. Üreticinin elinde halen fındık var ve bu fındığa da başta tekelciler olmak üzere sanayicinin ihtiyacı var. Üreticimiz de bunun bilincinde ve ona göre hareket ediyor” dedi.

2021 YILI BEREKETLİ BİR YIL OLSUN

Karan, 2021 yılında fındık üreticilerine bol ve bereketli bir yıl dileyerek şunları söyledi;

“2020 yılını acısı ve tatlısıyla sona eriyor. Zor bir yıl geçirdik. İnşallah 2021 yılı her yönüyle sağlıklı, güzel, bereketli bir yıl olur. Tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen fındık üreticisi üretmeye devam edecek. Fındık, Giresun ve bölgemiz için tarımsal anlamda birinci geçim kaynağımız, ekmeğimiz, aşımız. Bugünlerde yeni sezonun ilk işareti olan karanfil doğumunun başladığı fındık bahçelerimizde hasat dönemine kadar gerekli, bakım, temizlik, gübreleme ve ilaçlamaları yaparak verimli ve kaliteli bir ürün elde etmenin gayreti içerisinde olacağız. Fındık ürecileri olarak biz üzerimize düşeni yaptığımız sürece, hem biz hem de ülkemiz kazanacaktır.”

 |  Bu haber 534 defa okunmuştur.

EKONOMİ  KATEGORİSİNDEN HABERLER

E-TİCARET SİTELERİNİN VERİ İHLALİ RİSKİ ARTIYOR

E-TİCARET SİTELERİNİN VERİ İHLALİ RİSKİ ARTIYOR 2021’DE KVKK’YA 48 VERİ İHLALİ BİLDİRİMİ YAPILDI

4 PROJE İÇİN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ DÜZENLENDİ

4 PROJE İÇİN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ DÜZENLENDİ Giresun Belediyesi tarafından hayata geçirilen dört proje için toplu açılış töreni düzenlendi.

TMO FINDIK ALIMINA 1 EYLÜL'DE BAŞLIYOR

TMO FINDIK ALIMINA 1 EYLÜL'DE BAŞLIYOR Ürün bedeli ödemeleri 21 gün içerisinde yapılacak

FINDIK TOPLAMA TARİFESİ

FINDIK TOPLAMA TARİFESİ ÇOCUK İŞÇİLİĞİNE İZİN YOK

FINDIK REKOLTESİNDE KAYIP ENDİŞESİ

FINDIK REKOLTESİNDE KAYIP ENDİŞESİ 2021 yılı fındığı hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve kuvvetli esen lodos nedeniyle zarar...

KARAN:

KARAN: fındığı üreticiden ucuza alacaksınız, tüketiciye pahalıya satacaksınız yok öyle bir dünya

İLİMİZDE 3 ADET KADIN KOOPERATİFİ KURULDU

İLİMİZDE 3 ADET KADIN KOOPERATİFİ KURULDU T.C. Cumhurbaşkanlığının “Birinci 100 Günlük İcraat Programı”

KARAN FİSKOBİRLİĞE SAHİP ÇIKTI

KARAN FİSKOBİRLİĞE SAHİP ÇIKTI FİSKOBİRLİK’in artık yönetim kurulları üzerinde eleştirilerek kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırmaya artık son verilm...

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ KABUKLU FINDIK

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ KABUKLU FINDIK TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ KABUKLU FINDIK

Giresun Merkez

nöbetçi eczane Giresun Merkez

HAVA DURUMU

Döviz kurları


Web Tasarım

 

El Yapımı Ürünler

 

Heran Alışveriş

  

Namaz Vakitleri

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:13639

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:7765

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:5460

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:10754

   

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:935

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:958

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:1008

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:1210