Giresunsonhaber.com
TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ KABUKLU FINDIKTarih 19 Ağustos 2020, 14:12 |  Editör: Editör Admin

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ KABUKLU FINDIK

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ KABUKLU FINDIK ALIMLARINA NE ZAMAN BAŞLIYOR.

2019 yılında TMO'ya verilen kabuklu fındık alım görevi kapsamında alımların hızlı ve ödemelerin erken yapılması ile 13-14 TL/kg düzeyinde oluşan piyasa fiyatları 16,5-17 TL/kg seviyelerine, dönem içinde ise 18-20 TL/kg bandına kadar yükselmişti.

TMO'nun bu müdahalesiyle üreticilerimiz fazladan 2 Milyar TL gelir elde etmiş, aynı zamanda ülkemiz ihracat geliri de 300 milyon dolar artmıştır.

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda kabuklu fındık alım fiyatları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hasat öncesinde açıklanmış ve 2020/2021 sezonu kabuklu fındık alım fiyatları , %50 sağlam iç fındık esasına göre;

Giresun kalite   22,50 TL/Kg,

Levant kalite    22,00 TL/Kg,

Sivri kalite        21,00 TL/Kg'dır.

 

TMO yetkilileri, fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, personel, finansman ve depo hazırlıklarını tamamladığını aıklarken,Kabuklu fındık alımlarına ilişkin alım esasları ile randevu ve alım başlangıç tarihleri önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdiler.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FINDIK FİYATINI AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, fındık üreticilerinin merakla beklediği 2020 yılı Fındık Müdahale Alım Fiyatları için "Fındık alım fiyatını yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite kabuklu için 22,5, levant kalite kabuklu için 22 lira olarak belirledik" açıklamasında bulunmuştu.

Çiftçilerin alın terlerinin haklarını vermek için destekleme ödemelerini sürdürürken, TMO'nun alım fiyatlarının da memnuniyet verici seviyelerde gerçekleşmesine özen gösterdiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hububat ve bakliyat ile çay alım fiyatlarını açıklamıştık,ülkemizin önemli üretim kalemlerinden olan fındık alım fiyatlarını belirledik.

Geçtiğimiz yıl TMO 16,5-17 lira kilogram fiyatı üzerinden alıma çıkmıştı. Bu siyasete düşme eğilimi gösteren fındık fiyatları sezon içinde 18-20 lira civarında seyretmiş, böylece üretici alın terinin karşılığını alabilmişti. Fındık ihraç fiyatının kilogramda 5,8 dolardan 6,72 dolara yükselmesi ile ülkemiz ilave 300 milyon dolar gelir elde etti. Toplam fındık ihracatımız da 2,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamları bilmeyenler, bilseler de ne anlama geldiğini kavrayamayanlar, tamamı yalan veya yanlış olan bilgilerle milletimizin kafasını karıştırmak için sürekli uğraşıyor. İster cehaletten, ister art niyetten kaynaklansın, bu tür hezeyanları bir kenara bırakıyoruz” demişti.

Cumhurbaşkanımız ERDOĞAN, fındık fiyatlarına ilişkin açıklamasını “Yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite kabuklu fındık için TMO'nun kilogram alış fiyatı 22,5 liradır. Levant kalite kabuklu fındık için ise bu fiyat kilogramda 22 liradır. Ayrıca yüksek randımanlı fındık tesliminde ortalama kilogram başına 1 lira; alan bazlı, gübre ve mazot desteği olarak da kilogram başına 2 lira destekleme ödemesi yapıyoruz. Böylece fındık üreticisinin kilogramdaki kazancını 25 ila 25,5 lira düzeyine yükseltmiş oluyoruz. Yeni fındık hasat döneminin üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” Diyerek tamamlamıştı.

 

.

 |  Bu haber 425 defa okunmuştur.

EKONOMİ  KATEGORİSİNDEN HABERLER

FINDIK REKOLTESİNDE KAYIP ENDİŞESİ

FINDIK REKOLTESİNDE KAYIP ENDİŞESİ 2021 yılı fındığı hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve kuvvetli esen lodos nedeniyle zarar...

KARAN: " YOK ÖYLE BİR DÜNYA"

KARAN: fındığı üreticiden ucuza alacaksınız, tüketiciye pahalıya satacaksınız yok öyle bir dünya

İLİMİZDE 3 ADET KADIN KOOPERATİFİ KURULDU

İLİMİZDE 3 ADET KADIN KOOPERATİFİ KURULDU T.C. Cumhurbaşkanlığının “Birinci 100 Günlük İcraat Programı”

2021 YILI BEREKETLİ BİR YIL OLSUN

2021 YILI BEREKETLİ BİR YIL OLSUN 2020 yılı fındık hasat ve ticaretinin üretici açısından zor bir yıl oldu

KARAN FİSKOBİRLİĞE SAHİP ÇIKTI

KARAN FİSKOBİRLİĞE SAHİP ÇIKTI FİSKOBİRLİK’in artık yönetim kurulları üzerinde eleştirilerek kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırmaya artık son verilm...

FİSKOBİRLİK’in 2020 ciro hedefi 500 milyon lira

FİSKOBİRLİK’in 2020 ciro hedefi 500 milyon lira Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar

GİRESUN LİMANI OCAK AYI FAALİYETLERİ

GİRESUN LİMANI OCAK AYI FAALİYETLERİ OCAK 2020 AYINDA GİRESUN LİMANINA 42 MİLYON 500 BİN TL. LİK ÜRÜN

KARAN: ACİL EYLEM PLANI HAZIRLANMALI

KARAN:  ACİL EYLEM PLANI HAZIRLANMALI Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan

Ziraat Odası BaşkanıNurittin Karan'dan HODRİ MEYDAN

Ziraat Odası BaşkanıNurittin Karan'dan HODRİ MEYDAN "Sokak ağzıyla şahsıma saldırmak yerine sorduğum sorulara cevap ver. Belge arıyorsan aç ticaret borsası verilerine ...

Giresun Merkez

nöbetçi eczane Giresun Merkez

HAVA DURUMU

Döviz kurları


Web Tasarım

 

El Yapımı Ürünler

 

Heran Alışveriş

  

Namaz Vakitleri

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:12987

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:7472

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:5199

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:10098

   

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:716

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:755

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:760

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:985