Giresunsonhaber.com
GİRESUN ADASITarih 19 Ağustos 2018, 12:30 |  Editör: Editör Admin

GİRESUN ADASI

Giresun Valiliği Giresun Adası ile çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı.

Açıklama şu  şekilde; “Giresun Merkez Gedikkaya Mevkii karşısında, deniz içerisinde yer alan 41 pafta, 331 ada, 1 parseldeki, 38.507 m2 yüzölçümlü Giresun Adası, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 17.05.1991 tarih ve 1029 sayılı kararı ile ikinci derece Doğal ve Arkeolojik SİT Alanı ilan edildi.

Mülkiyeti hazineye ait olan, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne tahsis edilen ve Giresun için önemli Kültür ve Tabiat Varlıklarından biri olan Giresun Adası oldukça önemli bir turizm çekim merkezidir.

Bu hususta, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izni ile 2009 yıllında başlatılan yüzey araştırması çalışmaları sonrasında kazı çalışmaları başlamış ve bu çalışmalar 2017 yılında da devam etmiştir. Kazı çalışmaları, 2018 yılı içerisinde de Giresun Müzesi Müdürlüğü Başkanlığında devam edecektir.

"İmar Kanunu" ve "Koruma Amaçlı İmar Planları ve Çevre Düzenleme Projelerinin Hazırlanması, Gösterimi, Uygulaması, Denetimi, Müelliflerine İlişkin Usul ve Esaslara Ait Yönetmelik" gereğince, imar planları belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde belediyeler, bunların dışında kalan yerler için de özel idareler tarafından hazırlanmaktadır. Giresun Adası Belediye sınırları içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla ilgili kurum tarafından hazırlanacak/hazırlattırılacak olanKoruma Amaçlı İmar Planları, Giresun Adası II. Derece Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı içinde kaldığından öncelikle; "Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü" tarafından onaylanacak, onaylanan "İmar Planları ve ilgi projeleri" Giresun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından onay için "Trabzon Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonuna" gönderilecektir.

Konunun önemi ve aciliyeti göz önüne alınarak, Valiliğimiz tarafından Giresun Belediyesine yazılan; 07.02.2018 tarih ve 1068 sayılı yazı ile Giresun Adası için"Koruma Amaçlı İmar Planı" yapılması çalışmaları ilgili tüm kurumlarla irtibata geçirilerek başlatılmıştır. Giresun Belediyesi tarafından, bu çalışmalar sonucunda hazırlanan "Koruma Amaçlı İmar Planı"nın, Giresun Belediye Meclisine sunulmuş olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

Giresun Belediye Meclisinin 09.07.2018 tarih ve 300 sayılı kararı ile; Koruma Amaçlı İmar Planının, Giresun Adasının mevcut halihazırları güncel olmadığı için, Halihazır haritalarının güncellenmesinin sonrasında İmar Planlarının hazırlattırılmasının gerektiği belirtilmiş ve çalışmaların bu doğrultuda devam ettiği ifade edilmiştir.

Ayrıca "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu" kapsamında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile gerekli görüşmeler ve çalışmalar devam etmekte olup, Koruma Amaçlı Turizm İmar Planının onaylanmasından sonra, Giresun Adasının röleve ,restidüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019 yılı yatırım programına alınmasına yönelik çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir.”

 

 |  Bu haber 1628 defa okunmuştur.

EKONOMİ  KATEGORİSİNDEN HABERLER

FINDIK REKOLTESİNDE KAYIP ENDİŞESİ

FINDIK REKOLTESİNDE KAYIP ENDİŞESİ 2021 yılı fındığı hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve kuvvetli esen lodos nedeniyle zarar...

KARAN: " YOK ÖYLE BİR DÜNYA"

KARAN: fındığı üreticiden ucuza alacaksınız, tüketiciye pahalıya satacaksınız yok öyle bir dünya

İLİMİZDE 3 ADET KADIN KOOPERATİFİ KURULDU

İLİMİZDE 3 ADET KADIN KOOPERATİFİ KURULDU T.C. Cumhurbaşkanlığının “Birinci 100 Günlük İcraat Programı”

2021 YILI BEREKETLİ BİR YIL OLSUN

2021 YILI BEREKETLİ BİR YIL OLSUN 2020 yılı fındık hasat ve ticaretinin üretici açısından zor bir yıl oldu

KARAN FİSKOBİRLİĞE SAHİP ÇIKTI

KARAN FİSKOBİRLİĞE SAHİP ÇIKTI FİSKOBİRLİK’in artık yönetim kurulları üzerinde eleştirilerek kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırmaya artık son verilm...

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ KABUKLU FINDIK

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ KABUKLU FINDIK TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ KABUKLU FINDIK

FİSKOBİRLİK’in 2020 ciro hedefi 500 milyon lira

FİSKOBİRLİK’in 2020 ciro hedefi 500 milyon lira Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar

GİRESUN LİMANI OCAK AYI FAALİYETLERİ

GİRESUN LİMANI OCAK AYI FAALİYETLERİ OCAK 2020 AYINDA GİRESUN LİMANINA 42 MİLYON 500 BİN TL. LİK ÜRÜN

KARAN: ACİL EYLEM PLANI HAZIRLANMALI

KARAN:  ACİL EYLEM PLANI HAZIRLANMALI Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan

Giresun Merkez

nöbetçi eczane Giresun Merkez

HAVA DURUMU

Döviz kurları


Web Tasarım

 

El Yapımı Ürünler

 

Heran Alışveriş

  

Namaz Vakitleri

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:12987

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:7472

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:5199

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:10098

   

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:716

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:755

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:760

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:985