Giresunsonhaber.com
8 adımda sağlıklı kışTarih 20 Aralık 2016, 21:22 |  Editör: Editör Admin

8 adımda sağlıklı kış

Vücut direncinin düşmesi, kapalı mekanlarda geçirilen zamanın artması gibi nedenlerle kışın hastalıklar da artıyor. 

Kışın havaların soğumasıyla birlikte toplu ve kapalı mekanlarda geçirilen sürenin uzaması nedeniyle enfeksiyonlar daha hızlı ve kolayca yayılıyor. Hava kirliliğinin artması havanın soğuk ve kuru olması sonucu burun mukozası kuruyarak enfeksiyon gelişimine daha yatkın hale geliyor. Soğuk havaya uyum sağlamak için daha fazla enerji harcayan vücut direnci düşüyor. Ve tüm bu etkenler nedeniyle soğuk algınlığı, grip, bademcik ve kulak enfeksiyonları gibi hastalıklara yakalanma riski de artıyor. Sonuç; sık sık çekilen burunlar, hapşırık, öksürük ve halsizlik gibi birçok yakınmalar. Oysa yaşam kalitemizi düşüren, bizi hem sosyal hayatımızdan hem işimizden alıkoyan bu enfeksiyon hastalıklarından büyük oranda korunabiliriz. Üstelik kalemimizi yanımızda taşımak, 5’er dakika molalar vermek, çalışma masamızı ve bilgisayarımızı temizlemek gibi basit yöntemlerle...

1. Ellerinizi en az 15 saniye yıkayın

Enfeksiyonların yayılmasını önlemenin en etkili yolu, hiç kuşkusuz ellerin sık sık yıkanması. Çünkü ellerimiz gün boyunca yaptığımız çeşitli aktiviteler nedeniyle gözle görülmeyen yüzlerce çeşitte ve sayıda bakteri, parazit ve virüsle kaplanıyor. Enfeksiyon kaynağı olan bu mikroorganizmalar hem kendimiz hem de çevremizdeki kişiler için risk oluşturuyor. Bu nedenle ellerinizi bilekler, avuç içleri, parmaklar, parmak araları, el sırtı ve tırnak içleri dahil olmak üzere en az 15 saniye bol su ve sabunla iyice yıkamaya özen gösterin.

2. Masanızı temiz tutun

Ortak kullanılan malzemeleri dokunmadan önce silerek enfeksiyonun yayılma riskini azaltabilirsiniz. Örneğin; iş yerinde ortak kullandığınız masaları, kalemleri ve bilgisayar klavyelerini temizleyerek enfeksiyondan büyük oranda korunabilirsiniz. Kapı kollarını sık sık temizlemek veya spor salonlarındaki spor aletlerini kullanmadan önce tutacak yerlerini antiseptik ürün veya mendillerle temizlemek de enfeksiyonlardan korunmanızda fayda sağlayacaktır. 

3. Kaleminizi yanınızda taşıyın 

Gün içinde dokunduğumuz birçok yerden enfeksiyon kapma olasılığımız fazla. Bunlardan biri de, ufak bir olasılık gibi görünse de, aslında çok sık kullandığımız kalemlerin ortak kullanılması. Enfeksiyondan korunmak için iş yerinde, bankalarda, mağazalarda ve birçok yerde kendi kaleminizi kullanmaya özen gösterin. 

4. Kendi su bardağınızı kullanın

Kendi su bardağınızı kullanmanız, ağız yoluyla enfeksiyon kapma riskinizi azaltacaktır. Su ve sabunla yıkanmadan kullanılan ortak mutfak malzemeleri virüs ve bakterilerin yayılmasına katkıda bulunuyor. Dolayısıyla başka kişilerin kullandıkları bardak, çatal ve kaşık gibi malzemeleri temizlemeden kullanmanız hastalıkları çok çabuk kapmanıza sebep olur. Bu nedenle ortak kullanılan bu tür malzemeleri kullanmadan önce mutlaka yıkayın.

5. Maske takın

Soğuk havalarda kapalı mekanlarda daha çok zaman geçiriyoruz. Havada damlacıklarla asılı kalan bakteri ve virüsler de solunum yoluyla kolaylıkla bulaşarak; soğuk algınlığı, grip, zatürre gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca kapalı mekanlarda kalmamak, gitmeniz gerekiyorsa ağız ve burnunuzu kapatacak şekilde maske kullanmak enfeksiyondan korunmanızda önleyici bir yaklaşım olacaktır. 

6. Günde 10 bin adım atmaya çalışın

Düzenli egzersizler vücudunuzun savunma sistemini güçlendirdiği için yağış olmayan havalarda yürüyüş ve egzersizleri ihmal etmeyin. Vücut sağlığınız için günlük 10.000 adım önerisi tüm dünyada benimsenmiş bir tavsiyedir.

7.Renkli beslenin

Güçlü bir bağışıklık sistemi için dengeli beslenmek çok önemli. Özellikle çeşitli türden meyve ve sebze tüketmek, sağlık için gerekli beslenme öğelerini ve vitaminleri doğal yoldan sağlayacaktır. Mümkün olduğunca endüstriyel gıdalardan uzak durun, doğal ürünleri tercih edin. 

8. Mola verin

Gün içinde işinizde çok aktif ve yoğunsanız, düzenli bir uyku bağışıklık sisteminizi korur, aynı zamanda gün içinde kendinize ara ara 5’er dakikalık dinlenme molaları vermelisiniz. Beyin ve vücut aşırı yorulduğunda bağışıklık sistemi zarar görüyor. Bu nedenle mümkün olduğunca stres faktörlerini azaltmalı ve beyin ile vücudunuzun dinlenmesi için aktiviteler sonrasında dinlenme fırsatları oluşturmalısınız.

 

 |  Bu haber 2084 defa okunmuştur.

DÜNYA  KATEGORİSİNDEN HABERLER

PANDEMİ YENİ DÖNEM

PANDEMİ YENİ DÖNEM Hafta sonları saat 10.00- 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

REKOLTE TAHMİNİ

REKOLTE TAHMİNİ Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi (INC), Türkiye’nin 2017 yılı için kabuklu fındık rekoltesi tahmi...

AKSU'DAN TOPLANTI

AKSU'DAN TOPLANTI “ Nerede yaşıyorsak orada ikametgahımız olmalı"

Anadolu'dan Tarih Fışkırıyor

Anadolu'dan Tarih Fışkırıyor Tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu'nun, zengin tarihi mirası, kazılarla gün yüzüne ...

Bir Sevda İşi

Bir Sevda İşi Giresun ili Kümbet Yaylasında çekilen filmde Bulancak Sanat Tiyatrosu oyuncuları da yer aldı.

Kayseri'de Bombalı Araçla Terör Saldırısı

Kayseri'de Bombalı Araçla Terör Saldırısı Kayseri'de Erciyes Üniversitesi önünde bir halk otobüsüne bombalı araçla saldırı düzenlendi.

2016’nın Gişede En Çok Kazanan ve Kaybeden Filmleri

2016’nın Gişede En Çok Kazanan ve Kaybeden Filmleri 2016 biterken en çok hangi filmler gişede başarı elde etti, hangileri hüsrana uğradı? İşte yılın kazanan ve kaybede...

Çin’den Bohay Körfezi'nde askeri tatbikat

Çin’den Bohay Körfezi'nde askeri tatbikat Çin Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada,

Giresun Merkez

nöbetçi eczane Giresun Merkez

HAVA DURUMU

Döviz kurları


Web Tasarım

 

El Yapımı Ürünler

 

Heran Alışveriş

  

Namaz Vakitleri

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:13464

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:7656

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:5357

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:10522

   

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:858

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:874

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:910

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:1117