GÖRELE'DE ŞEBEKE SUYU İÇMEYİN..!

GÖRELE'DE ŞEBEKE SUYU İÇMEYİN..!

Görele Kaymakamlığından yapılan açıkmalada "İlçemiz merkezinde 07/05/2022 tarihinde içme suyundan kaynaklı olduğu değerlendirilen rahatsızlık nedeniyle hastanemize yoğun başvurular olmuştur.

08.05.2022 tarihinde Giresun İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimi tarafından Bulaşıcı Hastalık Surveyans ve Erken Uyarı Sistemi HSTS analizleri üzerinden yapılan kontrollerde hastanemizde Akut Bağırsak Enfeksiyonu(ABE) tanısı olan 47 vakanın gerçekleştiği, ayrıca 09.05.2022 tarihinde 214 vaka başvurusunun olduğu görülmüştür.

İçme suyu kaynaklı olduğu değerlendirilen vakaların genel durumlarının iyi olduğu ve halihazırda da hastanemize başvuruların devam ettiği görülmektedir. Bu çerçevede Belediye Başkanlığı ile görüşülerek tüm içme suyu kaynakları temizlenerek rehabilite edilmektedir. Ayrıca anons edilerek içme suyu amaçlı olarak şebeke suyunun kullanılmaması halkımıza bildirilmiştir.

Alınan su numuneleri ile ilgili detaylı analizler yapılması amacıyla Giresun Halk Sağlığı ve Trabzon Halk Sağlığı Laboratuvarları ile iletişim devam etmektedir. Tüm içme suyu kaynak, kaptaj ve depoların temizlenmesi ve suyun yeniden klorlanarak verilmesi sonrasında normale dönülecektir." denilmektedir.