Giresun Fındık Ezmeli Kadayıf Tatlısı Tescillendi

Giresun Fındık Ezmeli Kadayıf Tatlısı Tescillendi

 Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü - Giresun Fındık Ezmeli Kadayıf Tatlısı Tescillendi

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odası iş birliği çerçevesinde, 2021 yılı içerisinde başlatılan Giresun Fındık Ezmeli Kadayıf Tatlısı ve Giresun Simidi ile ilgili coğrafi işaret çalışmalarının sonuçları alınmaya başlandı.

Bu kapsamda; Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yürütülen teknik çalışmalar neticesinde düzenlenen nihai rapor 02.06.2021 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna sunularak ‘Giresun Fındık Ezmeli Kadayıf Tatlısı’ ile ilgili coğrafi işaret başvurusu yapılmıştır.

Giresun Fındık Ezmeli Kadayıf Tatlısı; Türk Patent ve Marka kurumunun 23.03.2023 tarihli Resmi Bülteni'nde yayımlanarak, 1345 tescil numarası ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odası adına tescil edilmiştir. Böylece 'Giresun Fındık Ezmeli Kadayıf Tatlısı', İlimizde tescil ettirilen 13. Coğrafi İşaretli ürün olmuştur.

Giresun Fındık Ezmeli Kadayıf Tatlısı; kuru tel kadayıfın, tereyağı ve çifte kavrulup kıyılmış Giresun Tombul Fındığı ile pişirilmesi, inek sütü ve beyaz şekerden oluşan soğuk şerbetle tatlandırılıp dinlendirilmesi ve öğütülerek un haline getirilmiş tescilli Giresun Tombul Fındığı ile yoğrulması suretiyle üretilen tatlıdır. Helva kıvamında olup yaklaşık 8 x 9 cm ebadında kesilerek servisi yapılır. Günlük üretilip tüketilir.