FINDIK TABAN FİYATININ YARIN CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN AÇIKLANMASI BEKLENİYOR.

FINDIK TABAN FİYATININ YARIN CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN AÇIKLANMASI BEKLENİYOR.

Giresun Fındık Hasadına Hazır…

Fındığın Başkenti Giresun fındık hasadına hazırlanıyor.

2022 yılı fındık alım taban fiyatlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yarın ( 30.07.2022) açıklanması bekleniyor.

Üreticiler, hasada sayılı günler kala, son hazırlıklar yapıyor.

Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Konaklaması amacıyla oluşturulan (METİP)  merkezi hazırlıklarıda devam ediyor. Oluşturulan merkezde incelemelerde bulunan Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven’e İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Karaca, Genel Sekreter Yardımcısı Nesrin Öztürk, Şube Müdürü Mustafa Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Adnan Temür, İŞKUR Şube Müdürü Zafer Yüksel, Giresun Belediyesi Sosyal Hizmet Destekleme Müdürü Mustafa Zıvalı, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Emine Başuslu ve diğer yetkililer eşlik etti.

KONAKLAMA MERKEZİ HAZIR

METİP alanında fındık işçilerinin konaklayacağı yerlerde İl Özel İdaresi, İŞKUR ve Giresun Belediyesi tarafından gerekli bakım ve onarımlar yapılırken konaklama merkezi işçilerin ihtiyaçlarına göre hazırlandı. Bu çerçevede ilimize gelen fındık işçilerinin kayıtları Emniyet ve Jandarma tarafından yapılarak fındık bahçelerine intikalleri sağlanacak. Mevsimlik tarım işçilerine İl Sağlık Müdürlüğünce sağlık taraması yapılarak aşısız olanların aşı olması sağlanacak ve ailelere hijyen malzemeleri verilecek. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce fındık tarımına yönelik gerekli denetim ve bilgilendirme faaliyetleri yapılacak.

ÇOCUKLARIN YERİ TARLA DEĞİL OKUL

Giresun Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, yasal mevzuat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının talimatları ve İLO’nun kuralları çerçevesinde çocuk işçiliği ile mücadele için de çalışmalar yapıldığını belirtti. 16 yaşından küçük çocuklara yönelik sosyal ve kültürel etkinlikler planlandığını söyleyen Dr. Hasan Tanrıseven “Çocukların yeri tarla değil, okuldur” dedi.

ÇOCUKLARA YÖNELİK ÖZEL PROGRAMLAR

Fındık işçilerinin, çocuklarına İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından eğitsel ve sportif faaliyetler düzenlenecek. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce kentimizin tarihi ve turistik yerlerine geziler düzenlenecek.

Fındık Hasadında Çalışacak İşçi ve Patoz Ücretleri Belirlendi

Giresun İlinde fındık hasadında çalışacak işçi ücretleri ve patoz ücretleri belirlendi. İşçilere yaptıkları işe göre asgari 216 ile 290 lira arasında günlük ücret ödenecek.

Fındık toplamak amacıyla, bulundukları illerden ilimize gelecek olan vatandaşların mağdur edilmemeleri amacıyla günlük çalışma ücretlerinin belirlenmesi hususunda aşağıda maddeler halinde belirtilen konular üzerinde görüşme yapılarak kararlar alındı.

Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven Başkanlığında yapılan toplantıya, fındık tarımının yapıldığı ilke Kaymakamları, Belediye Başkanları, Kamu kurumlarının temsilcileri, Ziraat Odası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Fiskobirlik yöneticileri ile fındık tarımında çalışan işçi temsilcileri katıldı.

Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, asgari ücretin altında ücretle işçi çalıştırılamamasına yönelik denetimlerin hassasiyetle yapılmasını istediğini belirtti. Tanrıseven, “Amacımız Giresun’un en önemli değerlerinden olan fındığın en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlamak, öte yandan mevsimlik tarım işçisinin de hak ettiği ücreti alması olduğunu kaydetti.

ALINAN KARARLAR

Toplantıda Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun günlük ücretin 215,70 TL ve aylık bürüt 6.471,00 TL olarak belirlediği göz önüne alınarak; çevre illerdeki fiyatlar da dikkate alınarak 2022 yılı Fındık hasadında çalışacak işçilerin ücretleri aşağıdaki şu şekilde planlandı.

1- 2022 yılı hasat döneminde fındık toplama işlerinde çalışabilme kriterlerine uygun olanlardan yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın;

Yemek işverene (Bahçe sahibine) ait olursa günlük 216 TL,

Yemek İşçilere ait olursa günlük 245 TL net ücret ödenmesine,

2- toplanan fındıkların taşınması işinde çalışacak çuvalcılara;

Yemek işverene ait olursa 260 TL net ücret ödenmesine,

Yemek işçiye ait olursa 290 TL net ücret ödenmesine,

3- Hasat döneminde çalışacak aşçılara 245 TL net ücret ödenmesine,

4-  Patoz çekim ücretinin;

Ton/Saat başı 800 TL olarak ödenmesine,

Kg başına 0,80 TL. olarak ödenmesine.

Komisyon tarafından oybirliği ile belirlenen ücretlerin güncel asgari ücret dikkate alınarak belirlendiği ve tavsiye niteliğinde olduğu kaydedilerek bahçe sahibi (işveren) ile işçi arasında asgari ücretten az olmamak üzere ücret belirlemesi yapılabileceği belirtildi.