FINDIK ALIMLARI 22 AĞUSTOS’TA

FINDIK ALIMLARI  22 AĞUSTOS’TA

fındık piyasalarında istikrarın sağlanması, üreticilerin pazarlama sorunlarının giderilerek depolama ve finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından kabuklu fındık ortalama alım fiyatı 30 Temmuz 2022’de açıklanmıştı.

Bu doğrultuda TMO’nun uygulayacağı alım fiyatları, randevuların alınabileceği tarih ve alım başlangıç tarihi belirnedi.

22 Ağustos’ta 11 noktada alıma başlanacak olan TMO, randevu verme işlemleri 15 Ağustos 2022’den itibaren başlayacak.

Hasat durumuna göre alım yapılacak nokta sayısı yaklaşık 50’ye kadar çıkarılabilecek.

TMO kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacak olup alım esnasında üreticilerimizin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini belirlenen kriterlere uygun şekilde hazırlayarak randevu aldığı günde göre teslim edebilecekler.

TMO kabuklu fındık alım esasları;

  • Rutubet oranı : %6,5’e kadar,
  • Sağlam iç fındık oranı : %40 ve üzeri,
  • Buruşuk iç fındık oranı : %10 ve altı,
  • Çürük ve bozuk iç fındık oranı : %3 ve altı,
  • Yabancı madde oranı (taş, toprak vb.) : %0,5 ve altı,
  • Çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı :%5 ve altı,

olan fındıklar satın alınacaktır.

 

Eski yıl mahsulü ve eski ile yeni yıl mahsullerinin karışımı olan ürünler kesinlikle satın alınmayacaktır.

TMO ‘dan yapılan açıklamada “Bunların yanında üreticilerimizin TMO’ya ürün teslim ederken rutubetten dolayı sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini kurutmaya azami özen göstermeleri gerekmektedir.

2022 yılında üreticilerimizin alım noktalarında kurutma kaynaklı mağduriyet yaşamalarının önüne geçilebilmesi için alımlarda uygulanacak maksimum rutubet oranı bu yıl %6,5’e çıkarılmıştır.

Üreticilerimizin İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek 2022 yılı için ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve ürünlerini randevu aldıkları tarihte TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.

Ürün bedeli ödemeleri 21 gün içerisinde yapılacaktır.

Üreticiler randevularını; internet üzerinden http://randevu.tmo.gov.tr veya TMO işyerlerine müracaat ederek alabilecektir.

Alımlarımız sırasında üretici memnuniyetini sağlamak ve aksaklıkları gidermek ön planda olup bu kapsamda üreticilerimiz Genel Müdürlüğümüzde kurulan “Alo Ürün Hattı'ndan 0 312 416 34 10 (8 Hat)’’ fındık alımları konusunda bilgi alabileceklerdir. Bununla birlikte üreticilerimiz alım noktalarımızın bağlı bulunduğu Başmüdürlüklerimizin aşağıda belirtilen telefon numaralarına ulaşarak bilgi alabilirler.” denildi.