Bakan Varank ve Vali Ünlü, Zeytinlik Semtinde

Bakan Varank ve Vali Ünlü, Zeytinlik Semtinde

Bakan Varank ve Vali Ünlü, Zeytinlik Semtinde

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank ile Vali Enver Ünlü ve il protokolü, birlikte Zeytinlik Semtinde incelemelerde bulundu.

Giresun İl Özel İdaresi ve Giresun Belediyesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Tarihi Zeytinlik Mevkii Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi Uygulaması iki etap halinde yürütülen projenini 2 nci etabı 4.500.000 TL bütçe ile 2020 yılında tamamlanmıştı.

Projenin I. Etap çalışmaları kapsamında; Zeytinlik mahallesinde bulunan 27 adet tescilli konutun restorasyonu ve proje alanında sokakların alt yapısının iyileştirilmesi yapılırken, tarihi yapıların Osmanlıca olan arşiv kayıtları tercüme edilerek her bir evin tarihi serüveni hazırlanıp Türkçe ve İngilizce olarak kapılarına asıldı.

Projenin II. Etap çalışmaları kapsamında ise; 3 adet tescilli yapının dış cephe yenilenmesi (müzenin girişinde atıl durumda bir bina, Türkiye’nin tek tescilli trafo binası, sahilden gözüken büyük bina) ve

Giresun Müzesi ve Karadeniz Sahil Yolu'na cephe veren sıvasız ve boyasız 7 adet binanın cephelerinin sıvanıp boyanarak tarihi dokuyu ön plana çıkaracak şekilde iyileştirilmesi yapıldı.

Giresun Etnografya ve Arkeoloji müzesi ziyareti ile başlayıp Türkiye’nin tek tescilli trafo binasının da içerisinde barındıran tarihi binalarda hizmete açılan kafe ve restoranların bulunduğu Zeytinlik mahallesinde vakit geçirebilecekleri önemli bir destinasyon turizme kazandırılmıştır.