Arıcılar göç hazırlığında

Arıcılar göç hazırlığında

Bölgedeki gezgin arıcılar, Ramazan Bayramı sonrası başka bölgelere göç için hazırlıklara başladı.

Mayıs ayının ilk haftasından itibaren yayla yolcuğuna başlamayı planlayan arıcılar, bir yandan kovanlarını ve çerçevelerini tamir ediyor, diğer yandan da yaylada arı bakımı için gerekli malzemeleri tedarik etmeye çalışıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Altınordu ilçesine bağlı Kayabaşı Mahallesi'ndeki arılığında hazırlık yapan üreticileri ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Yılmaz, Ordu'da arıcıların yüzde 90'ının gezgin olduğunu, bu arıcıların kısa bir süre sonra yurdun farklı yerlerine göç ederek sezona başlayacaklarını ifade ederek, arıcıların göç öncesi hazırlıklarının tüm hızıyla sürdüğünü belirtti.

Yılmaz, Türkiye'yi adeta karış karış gezen arıcıların Ramazan Bayramı'nın hemen ardından göçe başlayacağını belirterek, tüm arıcılara güzel ve bereketli bir sezon diledi.

Ordulu arıcıların yıllık ortalama 17 bin ton bal ürettiğini dile getiren Yılmaz, 3 bin civarında üreticinin profesyonel olarak arıcılık yaptığını aktardı.

Bal üretiminin kent ekonomisine yaklaşık 450 milyon lira katkı sağlandığını ifade eden Yılmaz, bu rakamın oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

Yılmaz, dünyanın en tatlı gıdasını sofralara getirmek için tüm arıcıların gece gündüz demeden, ailelerinden de uzak çalıştığını ifade ederek, "Arıcılarımız meşakkatli bir süreç geçiriyorlar. Bu yolculuğun sonunda gezginci arıcılarımız dünyanın en tatlı gıdası olan balı sofralarımıza getirmeyi başarıyorlar" dedi.

"VARROA HASTALIĞINA KARŞI MÜCADELE ÖNEMLİ"

Arılarda varroa hastalığına karşı verilen mücadelenin önemine dikkati çeken Yılmaz, "Bu hastalığa karşı mücadelenin kesinlikle yapılması gerekiyor. Bu konuda tüm arıcılarımız dikkatli olmalı. Mümkünse toplu ilaçlama yapsınlar. Toplu ilaçlama varroada başarıyı artırıyor" diye konuştu.

Kemal Yılmaz, arıcılara verilen desteklemelere ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Bakanlığımız tarafından üreticilerimize arılı kovan desteği verilmekte. İlimiz arıcılarına 8 milyon lira destekleme ödemesi gerçekleştirildi. Bu sene arılı kovan başına 20 lira destekleme ödemesi yapılacak. Yaklaşık 11 milyon lira ilimiz arıcılarına destekleme yapılmış olacak."

ARICILAR SEZONDAN UMUTLU

Üretici Emin Kılıç ise havaların ısınmasıyla arıların bakım zamanın geldiğini belirterek, kısa bir süre sonra Erzurum'a göç edeceklerini söyledi.

Göç öncesi arıların beslenmesi, ilaçlanması ve özellikle hastalıklara karşı çalışma yaptıklarını kaydeden Kılıç, "Yoğun şekilde hazırlıklarımız sürüyor. Göç öncesi gerekli tüm faaliyetleri yapıyoruz. İyi bir sezon geçirmek ve verimli bal hasadı alabilmek için gayret ediyoruz." dedi.

Kılıç, sezondan umutlu olduklarını, havaların uygun gitmesi durumunda bal veriminin yüksek olabileceğini aktardı.