Zamanında Yağan Kar Fındığa Yaradı!


Açıklama: Karadeniz'de etkili olan kar yağışı, fındık üreticileri ve ihracatçılarını sevindirdi.
Kategori: EKONOMİ
Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2018
Geçerli Tarih: 20 Haziran 2019, 18:38
Site: Giresunsonhaber.com
URL: http://giresunsonhaber.com/haber_detay.asp?haberID=856


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, yağan karın fındık üretimi için çok iyi olduğunu söyledi.

Kış mevsimindeki sıcaklıkların bugüne kadar mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini, Karadeniz Bölgesi açısından fındığın çok önemli olduğunu belirten Soydan, mevsimsel koşulların çiftçilerin yetiştirdiği ürünlere katkısı olduğunu vurguladı.

Kar yağışının, özellikle orta ve yüksek kesimlerde etkili olduğunu dile getiren Soydan, şöyle konuştu:

“Bölgemizde de fındığın soğuklama dönemini yaşaması gerekiyordu. Toprak ve ürünlerimiz için muhakkak kar yağması önemliydi. Şu anda orta ve yüksek kesimlerde kar var. Bu aylarda yağan bu kar fındığın soğuk ihtiyacını karşılıyor. Fındığın sağlıklı çiçekleme yapabilmesi, iyi meyve tutabilmesi, iyi yaprak açabilmesi için bu soğuğa ihtiyacı var. Bu yılki mevsim sıcaklıkları fındık için çok olumlu gidiyor.”

Soydan, don olayı yaşanmamasını temenni ederek, “Şu anda yağan karın ürün adına önemli ve faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Üreticiler açısından önemli bir durum. Mevsimin normal seyriyle beraber güzel bir sezon olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.