Vali Üçüz Doğum Yapan İki Hastayı Ziyaret Etti


Açıklama: Giresun'da görev yapan gazeteciler haber alma haklarının kısıtlandığı gerekçesiyle
Kategori: AKTÜEL
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2018
Geçerli Tarih: 23 Ekim 2018, 00:07
Site: Giresunsonhaber.com
URL: http://giresunsonhaber.com/haber_detay.asp?haberID=690


Vali Harun Sarıfakıoğulları, Giresun'da görev yapan gazeteciler haber alma haklarının kısıtlandığı gerekçesiyle İl Sağlık Müdürlüğü önüne gelerek siyah çelenk bırakılmasına kadar  giden olaydan sonra, Sağlık Bakanlığı-GRÜ Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaret etti.

Vali Sarıfakıoğulları, 19 Mart Pazartesi günü üçüncü basamak yoğun bakım gerekliliği nedeniyle Rize’den Giresun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesini sevk edilerek doğumları gerçekleşen iki ailenin üçüz bebeklerini ziyaret ederek, Meliha-Ali Er çiftinin Recep-Tayyip-Erdoğan ve Leyla-Musa Cüce çiftinin Merve-Cemre-Sevde bebeklerine hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Giresun Üniversitesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde önceki gün gerçekleşen üçüz bebeklerin doğumunu haber yapmak isteyen gazetecilere izin verilmemesi üzere bir araya gelen Giresunlu gazeteciler İl Sağlık Müdürlüğü önüne gelerek siyah çelenk bırakmışlardı.

Bu eylem sırasında bir açıklama yapan Baltaoğlu, "Giresun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir ailenin üçüz erkek çocukları olmuş. Haliyle bu dünyanın her yerinde haberdir. Basın mensubu arkadaşlarımız da dün haber yapmak için hastaneye gittiklerinde çeşitli gerekçelerle mazeret uydurmuşlar ve haber yapılmasını engellemişlerdir. Bir ailenin üçüz bebekle yaşadığı mutluluğu devlet sırrı mevzuatına tabi tutulmuştur. Sosyal medyada paylaşılarak haberleştirilen bir konu basına sansür olarak yansıması ve mevzuatların abartılması iyi niyetle bağdaşlaştırılamaz. Biz İl Sağlık Müdürlüğünü bu tutumundan dolayı kınıyoruz. Giresun'da zaman zaman bazı durumlarda haber değeri taşıyan olaylarda yine bazı engellemeler olmaktadır. Giresun basınından esirgenen bilgi ve fotoğraflar bölgemizdeki bazı illerin basın kuruluşlarına servis edilmektedir. Giresun basınının haber alma özgürlüğü neden kısıtlanmaktadır. Biz Giresun basın camiası olarak İl Sağlık Müdürlüğü önüne siyah çelenk koyuyor ve bu tutumu şiddetle protesto ediyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Bu tatsızlık sonrasında gerçekleşen ziyarette İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hasan H. Arslantürk, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Muhammet Aksu ve hastane yöneticileri de hazır bulundu.

Yetkililer tarafından Vali Sarıfakıoğulları’na 170 Yataklı 3.Basamak Sağlık Bakanlığı-GRÜ Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesini ile ilgili bilgi de verildi.

24 KUVÖZLÜ YENİDOĞAN YOĞUNBAKIM ÜNİTESİ İLE İLİMİZ VE ÇEVRE İLLERDEN GELEN HASTALARA HİZMET VERMEKTEDİR.

Verilen bilgide; 170 yatak kapasiteli hastanede 10 yataklı erişkin yoğun bakım, 4 kuvözlü 1.Seviye, 12 kuvözlü 2.Seviye ve yeni tescili alınan 8 kuvözlü 3.Seviye olmak üzere toplam 24 kuvözlü yeni doğan yoğun bakım ünitesi olarak İlimiz ve çevre illerden gelen sevkli hastalara hizmet vermekte olduğu belirtildi.

Hastane yetkilileri tarafından Vali Sarıfakıoğulları’na 3. seviye yeni doğan yoğunbakım hizmetini nitelikli verebilmek için çocuk kardiyolojisi uzmanı ve yeni doğan eko cihazının Sağlık Bakanlığı tarafından gönderildiği bilgisi verilerek, hastanenin 3. seviye yenidoğan yoğunbakım hizmeti verebilecek seviyeye geldiği, bunun sonucunda da hastaneden başka hastanelere sevk sayılarının ciddi oranda azaldığı, aileler şehir dışına gönderilmeyerek hasta memnuniyetinin artırıldığı ifade edildi.

HASTANE %95 DOLULUK ORANI İLE ÇALIŞMAKTADIR

Sağlık Bakanlığı-GRÜ Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinin, Sağlık Bakanlığının yürüttüğü projelerden; anne dostu, bebek dostu ve yenidoğan dostu hastane olarak kadın doğum ve çocuk alanında gebe okulu, anne oteli ve anne uyum odaları ile anne bebek odaklı hizmet verdiği bilgisini aktaran yetkililer, hekim sayısının artışına bağlı olarak hastanenin  % 95 doluluk oranı ile çalıştığını belirttiler.

HASTANEDE KENDİ ALANLARINDAN UZMAN 22 HEKİM GÖREV YAPMAKTADIR.

Hastanede şu anda; 9 (dokuz) Çocuk Hastalıkları Uzmanı, 5 (beş) Kadın Hastalıkları Uzmanı, 1 (bir) Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı,1 (bir) çocuk kardiyoloji uzmanı, 1 (bir) Çocuk Cerrrahisi Uzmanı, 1 (bir) Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı, 2 (iki) Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı, 1 (bir) Biyokimya Uzmanı, 1(bir) Radyoloji Uzmanı ile sağlık hizmeti verilmektedir.