ÇEVRE YOLU


Açıklama: Giresun il Genel Mec.CHP Grup Başk.V.Mehmet Yılmaz sunum yaparak Çevre yolunu eleştirdi.
Kategori: SİYASET
Eklenme Tarihi: 06 Aralık 2017
Geçerli Tarih: 25 Mayıs 2019, 21:54
Site: Giresunsonhaber.com
URL: http://giresunsonhaber.com/haber_detay.asp?haberID=612


Giresun il Genel Mec.CHP Grup Başk.V.Mehmet Yılmaz  sunum yaparak Çevre yolunu eleştirdi.

 

İl Genel Meclisi Aralık toplantısında CHP Grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz’ın Güney Çevre Yolu ile ilgili yaptığı sunum ve konuşması:                                          

 

“1990’lı yıllarda başlatılan Samsun-Sarp duble yolu proje hataları ve tercihleri bugün bizi özellikle Giresun’ umuzu,   daha üstünden 20 yıl geçmeden 2.bir çevre yoluna mahkum etmiştir.

 

 Samsun –Sarp yolunun ilk planlama ve projelen dirilme çalışmaları; 300m kodundan tünel ve viyadüklerle Karadeniz’e dokunmadan geçecek şekilde yapılmıştır.

 

Ancak maliyetler bahane edilerek bu proje maalesef deniz dolgusuna çevrilmiş ve o muhteşem kıyılarımız ve koylarımız yok edilmiş, pek çok insanımızda bu yolda canını vermiştir.

 

Projenin sahil bandına indirilmesindeki rakamsal gerekçeler, deniz dolgusunun birim fiyatının 6.000 Dolar, yukarıdan geçecek yolun ise 12.000 Dolar olarak gösterilmiş, ancak ne acıdır ki bu yol bitirildiğinde maliyetin aynı olduğu yani bizi denizimizden  koparan, bizi demir korkulukların ardında yarı açık cezaevine kapatan bu yolun birim maliyetinin de 12 000 Dolar olduğu ortaya çıkmıştır.

 

Yine o günlerde bu sahil yolu geçişinin yanlış olduğunu, hele, hele Giresun şehir içi geçişinin bir facia olduğunu anlatmak için bir miting düzenleyen, Tanrı  dağlarında tırmanışta kaybettiğimiz Giresun’umuzun sembollerinden güzel  insan,  arkadaşımız sevgili Dr. Hakan Güvenç’i anmadan geçemeyeceğim. Onun çabalarını ve çırpınışlarını asla unutmadık. Anısı önünde özlemle, saygıyla eğiliyorum. Ruhu şad olsun.

 

Değerli arkadaşlar, çok önemli yaşam alanlarımızı ve deniz kültürümüzü elimizden alan bu yanlış yol güzergâhı, şehir içi trafik karmaşasını daha da arttırmış, Giresun şehri daha da sıkışmıştır.

 

Samsun –Sarp yolu ile sağlanamayan derinlik, şimdi planlanan Giresun Çevre yolu projesi ile pekâlâ sağlanabilir. Yeni yapılacak 47 km ve 41 km si Gire sun il sınırlarında yer alan bu yolun 1.Alternatif geçişi derinlik açısından bizim için en uygun görülenidir. Bu yol ne kadar güneye kaydırılırsa, sahil şeridine sıkışmış Giresun ilinin gelişimi, yeni yerleşim alanlarının doğması, turistik ve ekonomik faaliyetlerin artması daha da hızlanacaktır.

 

Bu yolun, transit trafiği şehir dışına atması, güvenlik ve zaman kaybının önlenmesinden çok daha önemli tarafı, daha fazla güneyden geçerek şehre büyük bir derinlik kazandırması olmalıdır.

 

 1.alternatif proje Piraziz girişli, sahil yolunun yaklaşık 5 km. güneyin den geçmekte, Bulancak ve Giresun Merkezden sonra Keşap’tan çıkmaktadır.

 

2.Alternatif; Gülyalı girişli, Piraziz Yeni mah. Bulancak Maden, Pazarsuyu,  Giresun,  Boztekke, Beyazıt, Çaykara, Sarvan, Keşap Güney köy,  Fındıklı, ve Kulak mevkii yakınlarından çıkan 1 km. civarında bir derinliği olan güzergah,  proje için seçilmiştir.

 

CHP grubu olarak, Sahil yolunda geçmişte yapılan deniz dolgusu hatasının, 2.Alternatif güzergâhın seçilmesi ile de tekrar edildiğini belirtmek ve sizleri uyarmak istiyoruz.

 

Giriş ve çıkışa itirazımız yok. Sahilin 1 km paralelinden geçecek bir yolun trafik ve transit geçişin dışında Giresun’un gelişimine, genişlemesine hiçbir hayrı olmayacaktır. Yol yakınken, bu hatadan dönülmelidir.

 

1.Alternatif proje Giresun için en uygun olanıdır. Giriş ve çıkışlar yeniden revize edilebilir. Ancak derinlikten asla ve asla taviz verilemez. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygıyla selamlıyorum.  “