Giresunsonhaber.com
AIDS geri mi dönüyor?Tarih 30 Kasım 2018, 21:28 |  Editör: Editör Admin

AIDS geri mi dönüyor?

AIDS geri mi dönüyor?

Türk Dermatoloji Derneği Veneroloji Çalışma Grubu sekreteri Doç.Dr. Filiz Canpolat "Ülkemizde AIDS son 6 yılda 4 kat artmıştır. En çok 25-35 yaş aralığında görülen AIDS için hemen önlem alınmaz ise giderek artan ve halk sağlığını tehdit eden çok ciddi bir sorun olacaktır" dedi.

Türk Dermatoloji Derneği Veneroloji Çalışma Grubu sekreteri Doç.Dr. Filiz Canpolat uyardı:

AIDS (Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu), HIV (Human Immunodeficiency Virus) isimli bir virüsün neden olduğu, bağışıklık sisteminde yetmezlik ile sonlanan bulaşıcı ve yaşam kalitesini bozan kronik bir hastalıktır. Ülkemizde AIDS son 6 yılda 4 kat artmıştır. En çok 25-35 yaş aralığında görülen AIDS için hemen önlem alınmaz ise giderek artan ve halk sağlığını tehdit eden çok ciddi bir sorun olacaktır.

AIDS en sık cinsel temasla bulaşır

Korunmasız ve riskli cinsel temas dünyada ve ülkemizde en önemli bulaş yoludur. (%49.8). Çok eşlilik ve sık eş değiştirme risk faktörleri arasındadır. Bu nedenle HIV virüsünden korunmada en basit ve güvenli yol cinsel ilişki esnasında kondom kullanımı ve tek eşliliktir. Diğer bulaşma yolları (% 1.4) ortak enjektör ile damar içi uyuşturucu kullanımı , kan transfüzyonu, sağlık çalışanlarına kazara iğne batması sonucu kan bulaşması ve nadiren anneden bebeğe doğum ya da emzirme sırasında bulaşma şeklindedir. % 47,8’inin ise bulaş yolunun bilinmediği belirtilmiştir.

Ayrıca diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (Gonore, klamidyal enfeksiyon,sifiliz ve herpes genitalis) da HIV geçişini 3-25 misli arttırmaktadır. Bu nedenlebu hastalıkların da eş zamanlı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

AIDS Nasıl Bulaşmaz?

Yanlış bilindiği üzere; AIDS hastalığına neden olan HIV virüsü, dokunmak, sarılmak, tokalaşmak, gözyaşı, ter, tükürük vb. sekresyonlar, havuz, banyo ve tuvalet gibi ortak kullanım alanlarından bulaşmamaktadır.

HIV Virusu vücutta ne yapar?

HIV virüsü vücuda girdiği andan itibaren kişinin bağışıklık sistemini zaman içerisinde çökerterek, bakteri, virüs ve mantar gibi çeşitli fırsatçı mikroorganizmalar ile ciddi hastalık belirtileri ve kanserler de ortaya çıkmaktadır.Hastalıkta ateş yükselmesi, iştahsızlık ve kilo kaybı, vücudun bazı bölgelerinde oluşan uçuk ya da yaralar, akciğer hastalıkları, geceleri terleme, ishal, öksürük, lenf bezleri büyümesi gibi belirtiler görülebilir.

Dünya’da AIDS ne durumda?

Bugün için, DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü)/UNAIDS (Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı) verilerine göre 2017 yılında çoğunluğu Afrika’da olmak üzere dünyada tahminen 36.9 milyon kişinin bu virüs ile yaşadığı bilinmektedir. 2017 yılında 1 milyon 800 bin yeni vaka tanımlanmş ve 940,000 kişi AIDS ile ilişkili hastalıklardan kaybedilmiştir. Enfekte insanların %75’i kendi hastalıklarının durumunun farkında iken, 9,4 milyon kişi kendi hastalığının farkında bile değildir. Dünyada her hafta15-24 yaş aralığındaki 7000 genç kadın HIV’le enfekte hale gelmektedir.

Türkiye’de AIDS artıyor

Türkiye, dünyada HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görüldüğü ülkeler arasında değerlendirilmektedir.Ülkemizde, 1985 yılından 15 Mart 2018 tarihine kadar doğrulama testi pozitif tespit edilerek bildirimi yapılan 16,233 HIV(+) kişi ve 1.651 AIDS vakası mevcuttur. Vakaların % 79,2’si erkek, % 20,8’i kadın olup % 15,2’si yabancı uyruklu kişilerden oluşmaktadır. Vakaların en fazla görüldüğü yaş grubu 30-34 ve 25-29 yaş grubudur.

Ülkemizde 2011 yılında HIV pozitif kişi sayısı 672 iken, 2017 yılında bu sayı dört katından daha fazla artış göstererek HIV pozitif kişi sayısı 2844 olmuştur ve 121 AIDS vakasıolmak üzere toplam 2965 vaka bildirilmiştir.

Günümüzde hastalığın tedavisinde önemli gelişmeler kaydedilmiş olup antiretroviral tedavi ile bulaştırıcılık azaltılabilmekte ve enfeksiyonun anneden bebeğe geçişi engellenebilmektedir. Koruyucu aşı çalışmaları halen devam etmektedir.

Türk Dermatoloji Derneği Veneroloji Çalışma Grubu olarak, AIDS farkındalık gününü tüm vatandaşlarımıza hatırlatır, şüpheli durumlarda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna müracaat ederek test yaptırılmasını öneririz.

 |  Bu haber 748 defa okunmuştur.

SAĞLIK  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Covid-19 ile ilgili bu yeni verilere dikkat!

Covid-19 ile ilgili bu yeni verilere dikkat! Artan vaka sayıları yeniden endişelerin yükselmesine

SAĞLIKLI VE KALICI KİLO VERMENİN 10 ETKİLİ KURALI!

SAĞLIKLI VE KALICI KİLO VERMENİN 10 ETKİLİ KURALI! Karantinada alınan kilolara karşı ‘yeni normal’de

Ücretsiz Maske Dağıtımına Başlandı

Ücretsiz Maske Dağıtımına Başlandı Yeni tip Koronavirüs (COVİD-19) tedbirleri kapsamında

CORONA VİRÜSÜ

CORONA VİRÜSÜ Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyayı korkutan 'corona virüsü'

KLİMALARIN DEĞİL YANLIŞ KULLANIMIN HASTA EDİYOR

KLİMALARIN DEĞİL YANLIŞ KULLANIMIN HASTA EDİYOR Klimalardan hasta olmamak için uyulması gereken 2 altın kural

Tartışma Kanlı Bitti

Tartışma Kanlı Bitti Meydana gelen olayda 2 kişi tabanca ile vurularak yaralandı.

ENFEKSİYONDAN KORUMANIN 9 YOLU

ENFEKSİYONDAN KORUMANIN 9 YOLU Okula giden çocuklar gitmeyenlere göre daha sık solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor.

BAĞIRSAK HASTALIĞI AMA…

BAĞIRSAK HASTALIĞI AMA… 1-7 Aralık Crohn ve Kolit Farkındalık Haftası

REFLÜ ŞİKAYETLERİNİ AZALTAN 7 ALIŞKANLIK

REFLÜ ŞİKAYETLERİNİ AZALTAN 7 ALIŞKANLIK Reflü, toplumda en sık görülen mide sorunları arasında yer alıyor

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:155

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:166

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:161

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:208

   

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:11119

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:6532

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:4532

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:8743

   

HAVA DURUMU

Döviz kurları