Giresunsonhaber.com
GİRESUN ADASITarih 19 Ağustos 2018, 12:30 |  Editör: Editör Admin

GİRESUN ADASI

Giresun Valiliği Giresun Adası ile çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı.

Açıklama şu  şekilde; “Giresun Merkez Gedikkaya Mevkii karşısında, deniz içerisinde yer alan 41 pafta, 331 ada, 1 parseldeki, 38.507 m2 yüzölçümlü Giresun Adası, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 17.05.1991 tarih ve 1029 sayılı kararı ile ikinci derece Doğal ve Arkeolojik SİT Alanı ilan edildi.

Mülkiyeti hazineye ait olan, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne tahsis edilen ve Giresun için önemli Kültür ve Tabiat Varlıklarından biri olan Giresun Adası oldukça önemli bir turizm çekim merkezidir.

Bu hususta, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izni ile 2009 yıllında başlatılan yüzey araştırması çalışmaları sonrasında kazı çalışmaları başlamış ve bu çalışmalar 2017 yılında da devam etmiştir. Kazı çalışmaları, 2018 yılı içerisinde de Giresun Müzesi Müdürlüğü Başkanlığında devam edecektir.

"İmar Kanunu" ve "Koruma Amaçlı İmar Planları ve Çevre Düzenleme Projelerinin Hazırlanması, Gösterimi, Uygulaması, Denetimi, Müelliflerine İlişkin Usul ve Esaslara Ait Yönetmelik" gereğince, imar planları belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde belediyeler, bunların dışında kalan yerler için de özel idareler tarafından hazırlanmaktadır. Giresun Adası Belediye sınırları içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla ilgili kurum tarafından hazırlanacak/hazırlattırılacak olanKoruma Amaçlı İmar Planları, Giresun Adası II. Derece Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı içinde kaldığından öncelikle; "Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü" tarafından onaylanacak, onaylanan "İmar Planları ve ilgi projeleri" Giresun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından onay için "Trabzon Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonuna" gönderilecektir.

Konunun önemi ve aciliyeti göz önüne alınarak, Valiliğimiz tarafından Giresun Belediyesine yazılan; 07.02.2018 tarih ve 1068 sayılı yazı ile Giresun Adası için"Koruma Amaçlı İmar Planı" yapılması çalışmaları ilgili tüm kurumlarla irtibata geçirilerek başlatılmıştır. Giresun Belediyesi tarafından, bu çalışmalar sonucunda hazırlanan "Koruma Amaçlı İmar Planı"nın, Giresun Belediye Meclisine sunulmuş olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

Giresun Belediye Meclisinin 09.07.2018 tarih ve 300 sayılı kararı ile; Koruma Amaçlı İmar Planının, Giresun Adasının mevcut halihazırları güncel olmadığı için, Halihazır haritalarının güncellenmesinin sonrasında İmar Planlarının hazırlattırılmasının gerektiği belirtilmiş ve çalışmaların bu doğrultuda devam ettiği ifade edilmiştir.

Ayrıca "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu" kapsamında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile gerekli görüşmeler ve çalışmalar devam etmekte olup, Koruma Amaçlı Turizm İmar Planının onaylanmasından sonra, Giresun Adasının röleve ,restidüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019 yılı yatırım programına alınmasına yönelik çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir.”

 

 |  Bu haber 830 defa okunmuştur.

EKONOMİ  KATEGORİSİNDEN HABERLER

53. KEİPA TOPLANTISI GİRESUN’DA YAPILDI

53. KEİPA TOPLANTISI GİRESUN’DA YAPILDI Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA)

TMO'dan ÖDEME

TMO'dan ÖDEME 3.770 üreticinin hesabına 75 Milyon TL. yatırıldı

ULUSAL FINDIK ÇALIŞTAYI

ULUSAL FINDIK ÇALIŞTAYI TMO tarafından düzenlenen "Ulusal Fındık Çalıştayı"

Zamanında Yağan Kar Fındığa Yaradı!

Zamanında Yağan Kar Fındığa Yaradı! Karadeniz'de etkili olan kar yağışı, fındık üreticileri ve ihracatçılarını sevindirdi.

Cumhurbaşkanı İmzaladı

Cumhurbaşkanı İmzaladı TMO tarafından teminat karşılığı Fiskobirlik’e verilecek olan 10 bin kabuklu fındıkla ilgili müjdeli haber Milletve...

Aksu’dan 2 bin 200 Lira Sözü

Aksu’dan 2 bin 200 Lira Sözü Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu İtfaiye Müdürlüğünde Su Kanal İşleri Müdürlüğü personelleriyle sabah kahvaltısı...

Karan “Zarar Ediyorsanız Kabak Çekirdeği Satın”

Karan “Zarar Ediyorsanız Kabak Çekirdeği Satın” Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, daha fındık üreticisini tanımayanların şimdi çıkıp verimden, kaliteden dem vurm...

Fındıkta Üreticisi Ar-Ge'ye Odaklanmalı

Fındıkta Üreticisi Ar-Ge'ye Odaklanmalı Giresun'da fındık üretimi ve ihracatı tartışıldı.

En Az % 60 İstihdam Garantili Kurs

En Az % 60 İstihdam Garantili Kurs Giresun İŞKUR İl Müdürlüğü özel sektörle-kurum arasında oluşturulan köprü aracılığıyla iş istihdamına katkı sunmaya...

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:901

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:892

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:873

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:1110

   

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:9086

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:5306

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:3813

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:6833

   

HAVA DURUMU

Gazeteler

Döviz kurları