Giresunsonhaber.com
GİRESUN ADASITarih 19 Ağustos 2018, 12:30 |  Editör: Editör Admin

GİRESUN ADASI

Giresun Valiliği Giresun Adası ile çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı.

Açıklama şu  şekilde; “Giresun Merkez Gedikkaya Mevkii karşısında, deniz içerisinde yer alan 41 pafta, 331 ada, 1 parseldeki, 38.507 m2 yüzölçümlü Giresun Adası, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 17.05.1991 tarih ve 1029 sayılı kararı ile ikinci derece Doğal ve Arkeolojik SİT Alanı ilan edildi.

Mülkiyeti hazineye ait olan, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne tahsis edilen ve Giresun için önemli Kültür ve Tabiat Varlıklarından biri olan Giresun Adası oldukça önemli bir turizm çekim merkezidir.

Bu hususta, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izni ile 2009 yıllında başlatılan yüzey araştırması çalışmaları sonrasında kazı çalışmaları başlamış ve bu çalışmalar 2017 yılında da devam etmiştir. Kazı çalışmaları, 2018 yılı içerisinde de Giresun Müzesi Müdürlüğü Başkanlığında devam edecektir.

"İmar Kanunu" ve "Koruma Amaçlı İmar Planları ve Çevre Düzenleme Projelerinin Hazırlanması, Gösterimi, Uygulaması, Denetimi, Müelliflerine İlişkin Usul ve Esaslara Ait Yönetmelik" gereğince, imar planları belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde belediyeler, bunların dışında kalan yerler için de özel idareler tarafından hazırlanmaktadır. Giresun Adası Belediye sınırları içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla ilgili kurum tarafından hazırlanacak/hazırlattırılacak olanKoruma Amaçlı İmar Planları, Giresun Adası II. Derece Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı içinde kaldığından öncelikle; "Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü" tarafından onaylanacak, onaylanan "İmar Planları ve ilgi projeleri" Giresun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından onay için "Trabzon Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonuna" gönderilecektir.

Konunun önemi ve aciliyeti göz önüne alınarak, Valiliğimiz tarafından Giresun Belediyesine yazılan; 07.02.2018 tarih ve 1068 sayılı yazı ile Giresun Adası için"Koruma Amaçlı İmar Planı" yapılması çalışmaları ilgili tüm kurumlarla irtibata geçirilerek başlatılmıştır. Giresun Belediyesi tarafından, bu çalışmalar sonucunda hazırlanan "Koruma Amaçlı İmar Planı"nın, Giresun Belediye Meclisine sunulmuş olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

Giresun Belediye Meclisinin 09.07.2018 tarih ve 300 sayılı kararı ile; Koruma Amaçlı İmar Planının, Giresun Adasının mevcut halihazırları güncel olmadığı için, Halihazır haritalarının güncellenmesinin sonrasında İmar Planlarının hazırlattırılmasının gerektiği belirtilmiş ve çalışmaların bu doğrultuda devam ettiği ifade edilmiştir.

Ayrıca "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu" kapsamında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile gerekli görüşmeler ve çalışmalar devam etmekte olup, Koruma Amaçlı Turizm İmar Planının onaylanmasından sonra, Giresun Adasının röleve ,restidüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019 yılı yatırım programına alınmasına yönelik çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir.”

 

 |  Bu haber 357 defa okunmuştur.

EKONOMİ  KATEGORİSİNDEN HABERLER

TMO KABUKLU FINDIK ALIM FİYATLARI AÇIKLANDI

TMO KABUKLU FINDIK ALIM FİYATLARI AÇIKLANDI Giresun kalite fındığın kilosunu da 14,5

GİRESUN KALİTE FINDIK 14.50 TL

GİRESUN KALİTE FINDIK  14.50 TL Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fındık fiyatlarını açıkladı. Levant fındık 14 TL, Giresun fındık 14.50 TL

TMO'dan AÇIKLAMA

TMO'dan AÇIKLAMA TMO 2018 YILI SONUNA KADAR KABUKLU FINDIK STOKLARINI SATMAYACAK

TMO GENEL MÜDÜRÜNÜN KARADENİZ ZİYARETİ

TMO GENEL MÜDÜRÜNÜN KARADENİZ ZİYARETİ TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet GÜLDA

Sahte Para Kontrol Kalemi hediye

Sahte Para Kontrol Kalemi hediye SAHTE PARA KURBANI OLMAYALIM

Fındık Hasadı İşçi ve Patoz Ücretleri

Fındık Hasadı İşçi ve Patoz Ücretleri fındık toplama işlerinde çalışacak (İşçi, aşçı, çuvalcı, katırcı ve patozcu)

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ Vali Sarıfakıoğlulları ve Başkan Aksu devam eden doğalgaz çalışmalarını beraber değerlendirdiler.

DÖRT YILDA 430 BİN ESNAF İFLAS ETTİ

DÖRT YILDA 430 BİN ESNAF İFLAS ETTİ 2018 yılının ilk iki ayında 20 bin 308 esnaf iflas bayrağını çekerken

“YENİ BÖLGE HALİNE İHTİYAÇ VAR“

“YENİ BÖLGE HALİNE İHTİYAÇ VAR“ Başkan Kerim Aksu, sorunun temelden çözümü için bölge hali kurulması gerektiğini

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:198

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:161

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:163

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:231

   

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:6107

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:3436

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:2548

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:4449

   

HAVA DURUMU

Gazeteler

Döviz kurları