Giresunsonhaber.com
NAYLON POŞET YASAKLANACAK MI?Tarih 21 Aralık 2017, 22:11 |  Editör: Editör Admin

NAYLON POŞET YASAKLANACAK MI?

Naylon poşet kullanımına düzenleme gelecek

Naylon poşetlerin yasaklanabileceğinin konuşulmaya başlanmasıyla perakendeciler ve plastikçiler karşı karşıya geldi. Perakendeciler naylon poşetin kullanımının azaltılması için ücretli olması yönünde görüş bildirirken, bez torbaya geçilmesini isteyenlerde var. Plastikçiler, çevrenin korunması gerektiğini, ancak poşeti parayla satmanın vatandaşa ek yük getireceğini söylüyor.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise poşetin kaldırılmasına yönelik bir çalışma olmadığını, asıl meselenin poşetin kullanımının azaltılmasına yönelik olduğunu söylüyor. Yetkililer, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren marketlerden üçer beşer aldığımız naylon poşetlerin 25-50 kuruş gibi cüzzi de olsa davranış biçimini değiştirmek için ücretli hale geleceği bilgisini paylaşıyor. Bakanlığın, bunun yanında kamu spotu gibi uygulamalarla poşet kullanımını azaltamaya yönelik uygulamalar yapacağı belirtiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri yapılacak uygulamaları şu şekilde sıralıyor: “Şu anda üzerinde çalıştığımız konular plastik poşetlerin yasaklanması şeklinde değil. Avrupa Birliği çerçevesinde bir çalışma. Ambalaj Atıkları Kontrol Yönetmenliği taslağında 01/01/2019 tarihinden itibaren alışveriş poşetlerinin satış noktalarında ücretsiz verilmemesini öngören bir uygulama. Yasaklama yok. Tüketici bu poşeti kullanmak istiyorsa, ücretli alacak. Şu an bazı yerlerde parayla poşet satılmaya başlandı.”

 

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nde neler var?

Halihazırda taslak halindeki Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nde, Avrupa Birliği (AB) mevzuatıyla uyumlu bir şekilde alışveriş torbalarının aşırı tüketiminin 31 Aralık 2025’e kadar azaltılması yönünde çalışmalar yapılmakta. Taslak halindeki yönetmeliğin bu şekliyle yürürlüğe girmesi durumunda 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 15 mikron ila 50 mikron arası kalınlıkta olan plastik alışveriş poşetleri, market kasalarında tüketiciye ücretli olarak verilmeye başlanacaktır. Bu kalınlığın altında veya üstünde olan poşetler, eskiden olduğu gibi ücretsiz verilecektir. Belediyelerce kontrol edilen pazar yerleri bu yönetmelik kapsamı dışında olup belediye meclislerinin kararlarına göre uygulamalar yapılmaktadır.

 

Marketlerden ücretli naylon poşet uygulamasına destek

Naylon poşetlerin alışveriş noktalarında dağıtımının paralı hale gelecek olması nedeniyle, kullanımda azalmaların olması bekleniyor. Naylon poşet üreten ambalaj sanayicileri, marketlerde ücretsiz dağıtıma gelen yasak sonrası gelecek yıl için yol haritalarını hazırlıyor. Bu da üreticilerin ya kapasite kullanımlarına doğrudan etki yapacak ya da yeni ürün üretimlerine yönelmesine yol açacak. Sektör temsilcileri, sürece hızlı adapte olamayacak firmaların kapasite kullanımlarının ve istihdamının azalmasını beklerken, “Firmaların finans yapısına dikkat etmesi gereken bir dönemdeyiz. Yeni süreç iflaslara yol açabilir” uyarısını yapıyorlar. Mevcut ürünleri üretmeye devam edecek firmaların ise ihracat kanallarına yönelmesi bekleniyor. İç pazarda ise gelecek dönemde biyobozunur poşet ve 10 gramlık naylon poşetlerin yoğunlaşması bekleniyor.

Türkiye’de bir marketin aylık ortalama poşet tüketimi 10 ton civarında. Ölçülebilir verilere göre Türkiye’de yaklaşık 25 bin market var. Buradan yola çıkıldığında aylık naylon poşet tüketiminin en az 250 bin ton civarında olduğu söylenebilir.

 

TPF: Naylon poşet kullanımı ücretli olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk’ü ziyaret ettiklerini, Bakanlığın 2018’in başında hayata geçirmeyi hedeflediği ‘Atık Yönetmeliği’ taslak metninin değerlendirildiğini belirten TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, “Doğada çözülmesi yüzyıllar süren, hem geleceğimizi hem insan sağlığını tehdit eden naylon poşet kullanımının satış noktalarında ücretli olması yönünde yasal düzenlemenin 2018’in başında hayata geçeceğini öğrendik. Sayın müsteşarımız sektörden gelecek her türlü çevreci öneri ve talebin değerlendirildiğini belirtti. Yerel zincirler olarak hayli önemli olan bu düzenleme için görüş ve önerilerimizi paylaştık” dedi. Söz konusu düzenlemenin ABD ve birçok Avrupa ülkesinde başarıyla uygulandığını belirten Altunbilek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Doğanın kabul etmediği, çevreyi, denizleri kirleten, insanlarla birlikte doğadaki canlıların hayatını tehdit eden naylon poşet kullanımı yılbaşında ücretli olacak. Ülkemizde hayata geçecek olan düzenleme için bir kampanya hazırlıyoruz. Gezegenimizin sürdürülebilirliği, doğanın, insanların ve canlıların daha sağlıklı geleceği için karşımızdaki tehdidi aktaracağız. Federasyon ve işletme sahipleri olarak müşterimize her türlü kolaylığı sağlayacağız. Alışverişlerde file, bez torba kullanımına yönlendirecek; geçiş sürecinde karton veya bez alışveriş torbası hediye edeceğiz.”

 

PAGEV: Naylon poşet yasaklanmayacak!

Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda kullanımı 1 Ocak 2018’den itibaren yasaklanacağının duyurulması üzerine Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

Açıklamada, Türkiye plastik sanayisinin 6 bin firma ve 250 bin kişilik çalışanı ile bugün Avrupa’nın en büyük ikinci plastik mamul üreticisi konumunda yer aldığı dile getirilirken, plastik poşetlerin üretimin yüzde 5’in üzerinde bir kısmını oluşturduğu söylendi.

“Plastik alışveriş poşetlerin yerine kullanılabilecek diğer alternatiflerin kağıt gibi diğer malzemelerin doğaya ve çevremize etkisinin bilimsel yöntemlerle iyi incelenmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye devam eden açıklamada, “Plastik poşetler sorumluca kullanıldığı takdirde, hafif, dayanıklı, sağlam, ucuz, suya dayanıklılık açılarından tüketiciler için çok önemli bir yerdedir. Plastik poşetlerin doğaya atılması sorunu davranışsal bir sorundur. Bu sorun ilk önce eğitim programları ve kamu bilinci oluşturma girişimleri ile ele alınmalıdır. Ülke çapında ciddi geri dönüşüm bilinci ve sistemi oluşturmaya odaklanmamız gerekiyor” ifadeleri de yer aldı.

Dünyanın kabul ettiği 3R kuralını (azalt - yeniden kullan - geri dönüştür) benimsediklerini ifade eden Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından, “Bu doğrultuda plastik poşetlerin gereksiz yere kullanılmasına karşıyız ve plastik poşetlerin yeniden farklı amaçlarla kullanılmasını ve ardından geri dönüşüme kazandırılmasını destekliyoruz” denildi.

Plastik poşetlerin geri kazanılıp tekrar kullanıldığında hammadde kaynaklarının korunduğunu, üretiminde enerji tüketiminin azaldığını, depolama alanlarının ömrünün uzadığını, yeni iş alanları oluşturduğunu ve atıkların enerjiye dönüşümünün arttığının vurgulandığı açıklamada, “AB Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Direktifinde alışveriş poşetleri ambalaj sayılmaktadır. Direktifin şartlarını yerine getiren ambalajlar üye ülkeler tarafından piyasa sürülmesi konusunda engellenemiyor, yasaklanamıyor.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun basında yer alan ‘01.01/2018 tarihinden itibaren Plastik Poşetler Yasaklanıyor’ şeklinde beyanatları gerçeği yansıtmamaktadır. Plastik poşetlerin yasaklanması söz konusu değildir. Hâlihazırda taslak halindeki Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinde, Avrupa Birliği mevzuatıyla uyumlu bir şekilde alışveriş torbalarının aşırı tüketiminin 31 Aralık 2025 yılına kadar azaltılması yönünde çalışmalar yapılmaktadır” şeklinde ifadeler yer aldı.

“Taslak halindeki yönetmeliğin bu şekliyle yürürlüğe girmesi durumunda, 01.01.2019 tarihinden itibaren 15 mikron ila 50 mikron arası kalınlıkta olan plastik alışveriş poşetleri, market kasalarında tüketiciye ücretli olarak verilmeye başlanacaktır” denilen bildiride, “Bu kalınlığın altında veya üstünde olan poşetler, eskiden olduğu gibi ücretsiz verilecektir. Belediyelerce kontrol edilen pazar yerleri bu yönetmelik kapsamı dışında olup belediye meclislerinin kararlarına göre uygulamalar yapılmaktadır.

Yine taslak yönetmelik çerçevesinde 15-50 mikron arasında kalınlıktaki torbalar için, ülke genelinde yıllık kişi başına kullanılan torba adedinin; 31 Aralık 2019’a kadar 90’ı, 31 Aralık 2025’den itibaren ise 40’ı aşmayacak şekilde kullanımının azaltılması yönünde AB ile uyumlu bir yönetmelik çalışması yapılmaktadır” ibareleri bulunmakta.

Açıklamanın geri kalan kısmında ise şu ifadeler yer buldu: “Dolayısıyla haberlerde yer alan ‘Plastik Poşet Yasaklanıyor’ ibaresi doğru değildir. Taslak şu anki şekliyle çıkarsa ücretli poşet uygulaması 01.01.2018 tarihinde değil, 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe girecektir ve 31 Aralık 2025 tarihine kadar bir hedef çerçevesinde kademeli uygulanacaktır. Çevre duyarlılığı konusunda hassas, ülke ekonomisine katkı yönünde öncü, dünya ile yarışan plastik sektörümüzü ‘Plastik Poşet’ten yola çıkarak gerçek dışı bilgilerle karalamaya çalışanlara karşı da sektörümüzü ve kamuoyunu doğru bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

Plastik poşet gelir kapısı olmamalı

Yavuz Eroğlu, “Plastik poşet konusu gündeme geldiği günden beri söylemlerimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından da teyit edilmiş oldu. Avrupa Birliği mevzuatıyla uyumlu bir şekilde alışveriş torbalarının aşırı tüketiminin 31 Aralık 2025 yılına kadar azaltılması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Taslak halindeki yönetmeliğin bu şekliyle yürürlüğe girmesi durumunda 01.01.2019 tarihinden ücretli olacak. Ancak burada amaç aşırı tüketimin engellenmesi ve tüketicinin doğru kullanım konusunda bilgilendirilmesidir. O yüzden bu olayın perakendeciler için bir gelir kapısına dönüşmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun kesinlikle önüne geçilmelidir” diye konuştu.

10 gramlık bir poşetin 10 kilo yük taşıdığını açıklayan Eroğlu, “Yani ağırlığının bin katı yük taşıyorlar. Su geçirmiyor. Eski kese kağıt ve çok kullanımlık torbalarda gelişen salmonella (gıda kaynaklı) ile E.coli (koli basili) bakterilerinden bizi koruyor. Bir mühendislik harikası olan bu ürün maalesef aşırı ve bilinçsiz tüketim sebebiyle çöp yerine doğaya bırakılıyor. Bunu değiştirmek için plastik sektörü olarak biz sorumluluğumuzun farkındayız ve çalışmalara katkı veriyoruz” diyerek sözlerine devam etti.

 

Yasada belirtilen 15-50 mikron arası poşetlerin maliyetlerinin 5-10 kuruş arası değişiyor.

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu açıklamalarına şu sözlerle nokta koydu: “Alışveriş poşetleri 40 mikron ve 1 kilogramda 100 adet var. 100 adedi yaklaşık 5,6 lira. Yani tanesi 5 kuruş. Dolayısıyla bunların 25-50 kuruş bandında satılması perakendecilere büyük bir gelir kapısı oluştururken, tüketiciye ise yeni bir yük getirecektir. Bizim önerimiz perakendecilerin plastik poşetleri tüketiciye maliyetine satmaları ve elde edilen gelirin de bir çevre fonunda birikmesidir. Zaten yönetmelikte tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve geri dönüşüm faaliyetleri içinde çalışmalar yapılmasını öngörmektedir. Bu gelirle çevre konusunda bilinçlendirme ve geri dönüşüm çalışmaları için de kaynak oluşturulmuş olur. Zaten hâlihazırda alışveriş poşetlerinin bedeli perakendeciler tarafından karşılandığı için perakendecilerin bu durumda bir kaybı olmayacak. Yalnızca çevre için yapılan bir faaliyetten amacına uygun olmayan bir gelir elde edilmesi engellenmiş olacaktır.”

 

Çevreci olduğunu söylenen poşetleri incelemeye aldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından yapılan açıklamada, son zamanlarda tüketicilerin çok yakından tanıdığı bazı tanınmış markaların alışveriş poşetlerinde “doğa dostu poşet, doğada %100 çözünür, biyobozunur, oxobozunur, hidro biyobozunur” şeklinde yer alan ifadelerin gerçeği yansıtmadığı ve çevreye zarar verdiği yönünde pek çok başvurunun Bakanlığa ulaştığı ifade edildi.

Bakan Tüfenkci konuşmasının devamında, alışveriş poşetleri üzerinde yer alan ve gerçeği yansıtmadığı iddia edilen söz konusu ifadelerin Reklam Kurulu Başkanlığı’nca incelemeye alındığını, konuyla ilgili olarak teknik araştırmaların devam ettiğini, incelemeler sonucunda bu poşetlerin üzerindeki iddiaların ispatlanamaması ve söz konusu poşetlerin çevreye zararlı olduklarının tespit edilmesi halinde anılan ifadelerin tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı olduğu gerekçesiyle 6502 sayılı Tüketicin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Bakanlığımız Reklam Kurulu Başkanlığı tarafından gerekli idari yaptırımların tesis edileceğini belirtti.

 

Bez torba veya file bulundurarak alışverişe çıkalım

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Özellikle gıda ürünleri için kese kağıdı tercih edilmelidir. Bez torba veya file bulundurarak alışverişe, pazara çıkmayı yeniden hayatımıza sokmalıyız. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Türkiye’de her 5 kişiden 1’inin yaşamı süresince bez torbayı tercih etmesi halinde 31 milyar adetin üzerinde naylon poşet kullanımdan kalkmış olacak” dedi.

TÜ-DAM: Yönetmelik olumlu değerlendirilebilir

Atık Malzemeler Sanayicileri Derneği (TÜ-DAM) Başkanı Vedat Kılıç ise yönetmeliği olumlu bulduğunu açıkladı. Kararın atığın oluşumunu kaynağında önleyeceğini savunan Kılıç, poşetlerin ücretsiz verilmesinin kaynak israfına ve atık oluşumuna yol açtığını ileri sürdü. Dünyada bunun zaten uygulanan bir sistem olduğunu hatırlatan Kılıç, “Buna karşılık tüketicilerde infial olmaması adına konunun iyi anlatılması lazım. Kamu spotlarıyla, bu poşetlerin doğayı kirletmesine dikkat çekilmeli. Yoksa tüketiciler ‘yıllardır bedava olan poşetten şimdi neden para alınıyor’ diyerek tepki gösterebilirler” diye konuştu.

 

Metro Toptancı Market’te poşetler ücretli

Perakende sektörünün önemli çevresel etkilerinden birinin de alışveriş poşetleri olduğunu söyleyen Metro Toptancı Market Türkiye yetkilileri, “Metro olarak biz uzun yıllardır, poşet kullanımını en aza indirgemek için alışveriş poşetlerini mağazalarımızda ücretli olarak müşterilerimi ze sunuyoruz, bunların yerine birden çok kez kullanılabilen alışveriş çantalarının kullanımını teşvik ediyoruz. Satın alınan ürünleri taşımak için karton kolileri de müşterilerimizin kullanımına ücretsiz olarak sunuyoruz. Bu sayede hem karton koliler yeniden kullanılıyor ve hem de kullanım ömürleri dolduğunda kolayca geri dönüştürülebiliyor. Ayrıca bu poşetlerin çevreye zararını en aza indirmek için mağazalarımızda kullanılan alışveriş poşetlerini, doğada kendiliğinden parçalanmayı sağlayan oxo-biobozunur hammaddelerden ürettiriyoruz. Bu sayede atık poşetler ortalama iki yıl içinde çevresel etkenlerle doğada küçük parçalara ayrılıyor ve mikroorganizmalar için besin haline geliyor” dediler.

 

GPD: Ücretsiz teminin kaldırılmasıyla poşet kullanımı azalacak

Alışveriş poşetlerinin ücretsiz verilmemesi uygulamasının, tüm satış noktalarında aynı anda, aynı şartlarda ve ülke genelinde başlayacağının tüketicilere doğru bir şekilde duyurulmasıyla, tepkinin minimumda kalacağını beklediklerini söyleyen Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör, “Burada önemli olan, tıpkı kapalı mekanlarda sigara yasağı uygulamasında olduğu gibi yurt çapında ve alışveriş poşetinin temin edildiği tüm noktalarda bu uygulamanın hayata geçeceğini duyurmak. Tüketicimiz, geçmişe göre çevreye karşı daha bilinçli ve biz modern perakendeciler olarak bir süredir devam ettirdiğimiz poşet kullanımını azaltma yönündeki uygulamalarına aşina durumda. Bu nedenle, çevreye olan olumsuz etkinin azaltılması hedefindeki bu uygulamaya da, ilk başta gelebilecek tepkilerin zamanla azalacağını düşünüyoruz” dedikten sonra haksız rekabete yol açacak uygulamalar olur mu? sorumuzu şöyle cevaplandırdı:

“Bakanlıkla ve ilgili kurumlarla yaptığımız tüm görüşmelerde, bu ve benzeri uygulamaların önüne geçilmesi gerektiği, uygulamanın tüm satış noktalarında alışveriş miktarı, metrekare vb değişkenlerden bağımsız olarak hayata geçmesi gerektiği yönündeki görüşlerimizi paylaştık. Uygulamanın modern veya geleneksel, küçük veya büyük, gıda veya gıda dışı tüm satış noktalarında, açık pazarlarda, poşetin olduğu her yerde hayata geçmesini bekliyoruz.

Düzenlemeye göre ‘uygulamayan’ bir satış noktasının olması imkansız olacak. Bunun denetlenmesi, yaptırımlarının olması ve yurt çapında yürürlüğünün sağlanması için Bakanlık ve yetkili mercilerin gerekli tedbirleri alacağına inanıyoruz.”

Poşetin gider kalemi olmaktan çıkması ve bir de kârıyla satılması perakendeciye hangi oranda katkı sağlar? dediğimizde ise Songör, “Biz modern perakendeciler olarak, konuya hiçbir zaman kar elde etmek veya maliyetlerimizden kısmak gözüyle yaklaşmadık. Kaldı ki, daha önceden yine bizlerin ön ayak olduğu ve tüm satış noktalarına yayılan bozunur poşet uygulamaları da nispeten yüksek maliyetlerine rağmen çevreyi koruma amacıyla gerçekleştirdiğimiz uygulamalardı. Bunlarla beraber, poşet ve özellikle plastik kullanımını azaltmak için uzun dönemdir sürdürülen çalışmalarımızda; tekrar kullanılabilen alışveriş çantaları, fileler gibi çözümlerle de tüketicimizde çevre bilincini kuvvetlendirmeyi hedefliyoruz” şeklinde görüşlerini dile getirdikten sonra çevrecilik açısından parayla satmak çözüm olur mu? sorumuzu ise şöyle cevaplandırdı:

“Belirttiğimiz gibi, burada esas amaç plastik kullanımının ve bu yolla çevreye olan olumsuz etkinin azaltılması. Zaten uzun bir süredir poşetlerin kullanımını azaltmak için çalışmalarımız sürüyor, kasalarımızda daha az poşet bulunduruyor, tüketicimize ihtiyacı kadar poşet veriyor, tekrar kullanılabilen çantalara yönlendiriyorduk. Ücretsiz teminin kaldırılmasıyla poşet kullanımında azalma olacağını düşünüyoruz.

Alışveriş poşetlerinin ücretli verilmesi çok da yeni bir uygulama değil. Özellikle yurtdışında çok yaygın ve tüketiciler yanlarında getirdikleri çantalarla alışverişlerini yapıyorlar. İhtiyaçları olduğunda da satın alıyorlar. Bizim perakendecilerimizde de bu uygulamaya geçenler var. Aldığımız bilgiye göre tüketicimiz ilk başta yadırgasa da bir sonraki alışverişinde tepki göstermiyor.”

 

Ankagross’ta poşetler satılıyor

Ankagross İşletme Müdürü Birgül Erçoban, Ankagross’ta, alışveriş poşetlerinin çok düşük fiyattan olmak koşuluyla kasada satılacağını ifade etti. Erçoban, “Bu uygulama ile, işletme maliyetlerinde önemli bir gider kalemi olan alışveriş poşetlerinin maliyetini, ürün satış fiyatlarımıza yansıtmayarak müşterilerimize uygun fiyatlı ürün satabilme adına önemli yol kat ediyoruz. Daha az poşet kullanımını teşvik ederek doğanın korunmasına katkıda bulunuyoruz. Ayrıca; yakın zamanda projelendireceğimiz birden çok kullanıma olanak sağlayan çantalarla doğa dostu yaşam alışkanlıklarını yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz” dedi.

1 milyar dolarlık önlem

İTO Perakende Ticaret Komite Başkanı İsa Albayrak ise; “Amacımız yasakçı olmak değil, poşetin doğaya salınmasını engellemek. Ham maddesi petrol türevi olduğu için 1 milyar doların üzerinde bir cari açığın önlenmesine yardımcı olacak.”

İTO Perakende Ticaret Komite ve Meclis Üyesi Zeki Paşalı ise naylon poşet kullanımının çevreye ve ülke ekonomisine zararları olduğunu belirterek, “Yıllık 550 milyon dolar plastiğin hammaddesine yurt dışına döviz ödeniyor. Yurt dışına ihraç edilen tüm plastik mamuller ise 150 milyon dolar. 300 milyon dolar zararımız var” dedi. Paşalı, naylon poşet kullanımının kısıtlanması veya Avrupa’da olduğu gibi marketlerde belli bir ücret karşılığında olması halinde bu paranın yüzde 90’nın Türkiye’de kalacağını iddia etti.

 

Alışveriş poşetlerimizi ücret karşılığı veriyoruz

IKEA, tüm dünyada “sürdürülebilirlik” yaklaşımı ile yaşam koşullarını iyileştirmek ve daha iyi bir gelecek sağlamak için “Toplumsal Yaşamı İyileştirmek”, “Enerji & Doğal Kaynakları Korumak” ve “Evde Daha Sürdürülebilir Bir Yaşam” olmak üzere 3 ana konu başlığını iş yapış modeli olarak gördüklerini söyleyen IKEA Pazarlama Direktörü Senem Sadıklar, şu açıklamada bulundu:

“IKEA Türkiye olarak, biz de bu global bakış açısı ile hareket ederek, pek çok global projeye destek vermekteyiz. Bunun yanı sıra yıllardır Türkiye’de de farklı projeler gerçekleştirmekteyiz. Türkiye’de doğayı koruma çalışmalarının yaygınlaşması, sürdürülebilir bir gelecek ve çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakma bilincinin artması ile birlikte geçtiğimiz sene IKEA Türkiye olarak mağazalarımızda kullanılan poşet tüketimini azaltarak, su ve enerji tasarrufu sağlayacak olan uygulamamızı hayata geçirme kararı aldık.

Uygulamamıza eş zamanlı olarak WWF Türkiye iş birliğimizi başlattık ve 15 Kasım 2016 itibariyle IKEA Türkiye mağazalarında başlattığımız projede, kasalarımızdan alışveriş poşetlerimizi ücret karşılığı vererek, poşet tüketimini azaltmayı böylece su ve enerji tasarrufuna dikkat çekmeyi hedefledik. Bununla beraber poşet satışlarından elde edilen gelirle de WWF Türkiye’nin yürüttüğü Büyük Menderes Nehri’nin korunması projesine katkı sağlıyoruz. Bu girişimimizi toplumsal farkındalığın bir parçası olarak görüyoruz.”

 

Koçtaş’tan ‘Doğayı çok seviyorum’ projesi

DenizTemiz Derneği/TURMEPA işbirliği ile hayata geçireceği Doğayı Çok Seviyorum’ projesi ile mağazalarında naylon poşet kullanımını azaltmayı hedefleyen Koçtaş, artık tüketicilere naylon poşetleri cüzi bir ücret karşılığında sunacak. Koçtaş, projeden elde edilecek kaynakla denizlerin korunması için DenizTemiz Derneği’ne bağış yapacak.

Böylelikle çevre bilincinin gelişmesine katkıda bulunacak olan Koçtaş aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe alınacak olan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında 2019 yılı itibariyle yasal zorunluluk olacak naylon poşet tüketimini azaltma hedefi için de öncü adımı atacak.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde uygulamaya başlanacak olan ‘Doğayı Çok Seviyorum’ projesi kapsamında, fazla naylon poşet kullanımı engellemek ve doğanın korunmasına destek olmak amacıyla poşetler büyüklüklerine göre orta boy 10 kuruş, battal boy 20 kuruş ve jumbo boy 30 kuruş gibi cüzi fiyatlar karşılığında temin edilebilecek.

 

Ülkeler nasıl mücadele ediyor?

ABD: San Francisco kentinde alışveriş merkezleri ve eczanelerde petrol bazlı poşet kullanmak yasaklandı. San Francisco’da plastik poşet yasağı sonrası, çoğu markette kendi bez poşetini getirene indirim yapılıyor.

Fransa: Paris’te plastik poşet kullanımı bu yıl yasaklandı. Yasak, ülke genelinde uygulanıyor. Sadece büyük marketler değil, bakkallar, manavlar, eczaneler de bu yasağa katıldı. Ülkede 2015 yılında konulan yasa ile çoğu mağaza ve marketler plastik poşet yerine kâğıt poşet uygulamasına geçmişti.

Hindistan: Plastik poşet Yeni Delhi ve Bombay başta olmak üzere 4 eyalette yasak.

Tayvan: Plastik poşetin yanı sıra tek kullanımlık plastik çatal bıçak ve kaplara da yasak uygulanıyor.

İrlanda: Her plastik poşete 20 cent vergi uygulanıyor. Kullanım % 90 azaldı.

Makedonya; çevreyi kirlettiği gerekçesiyle naylon poşet kullanımının yasaklanmasını öngören yasal düzenleme yapıldı. Çarşı ve pazarlarda kesekağıdı uygulamasına geçildi ve uymayanlara 6 bin Avro para cezası kesiliyor.

Kenya: 2008’den itibaren poşetler yasaklandı.

Güney Afrika: İnce plastik poşetleri kullanmak yasak. Daha rahat dönüştürülebilenlerin kullanımı serbest.

Uganda: İnce plastik poşetler yasak, kalınlara ise vergi getirildi.

Ruanda: Her tür plastik poşetin kullanımı yasak.

Çin: Kullanımı paralı yaptı ve bu şekilde her yıl 37 milyar varil petrol tasarruf edecek.

Fas: Fas dünyada Amerika’dan sonra plastik poşet kullanımının en yaygın görüldüğü ülkedir (ya da ülkeydi.) Belki de bu sebepten ötürü, plastik poşet yasağı geldi mi tam geldi. Yasak, plastiğin üretiminden ithal edilmesine, satışından dağıtımına kadar uzandı. Bu da ülkede büyük bir telaşa neden oldu. İnsanlar alışkanlıklarını değiştirebilmek için zamana ihtiyaç duydular.

Tazmanya: Avustralya’nın Tazmanya eyaletinde bir şehir olan Coles Bay, 2003 yılında Avustralya’da tek kullanımlık plastik poşetleri yasaklayan ilk şehir oldu. İlk sene toplamda 350 binden az plastik poşet kullanıldı. 1 Kasım 2013’ten itibaren Tazmanya bayileri müşterilere biyo bozunmayan plastik alışveriş poşeti vermeyi durdurdu.

Etiyopya: Etiyopya, 2011 yılında tek kullanımlık alışveriş poşetlerin üretimini ve ithal edilmesini yasakladı. Bu yasak tesadüfen Etiyopya Yeşil Büyüme Stratejisi çerçevesinde rüzgâr ve jeotermal enerji projelerinin geliştiği zamana denk geldi.

Hindistan: Hindistan’ın batı sahilinde yer alan Karnataka eyaleti plastik kullanımını tamamen yasakladı. Bu durumda toptancılar, perakendeciler ve tüccarlar plastik poşet, plastik kaşık, çatal, bıçak, kapkacak veya streç film kullanamaz, satamaz oldular. Mart ayından bu yana, yasak yürürlüğe girdiğinden beri, başkent Bangalor’da 39 bin kilogram kaçak plastiğe el konuldu. Karnataka eyaleti başkent Bangalor’da plastik yasağı uygulanıyor.

Havai: 2015 yılı Temmuz ayında Hawai’nin Honolulu şehrinde tek kullanımlık plastik poşetlere (medikal kullanım istisna olarak) yasak geldi.

 

 

Bazı örnek çözümler

Wal-Mart marketler zincirinde 1 $’dan satılan yeniden kullanılabilir poşetler geri dönüştürülmüş PET. Hem plastik geri dönüşümüne katkıda bulunulması, hem de alışveriş poşeti kullanımının azaltılması hedeflenmekte. Alışveriş arabalarının içine takılabilen tekrar kullanılabilir poşet orijinal tasarımlı bir ürün. Aldığınız ürünleri kasada plastik poşete doldurma derdine bir çözüm getirmekte.

Marks&Spencer, “ecobag” adlı yeniden kullanılabilen kumaş poşet satmakta. Bunun yanı sıra halen ücretsiz olarak temin edilebilen poşetler ise %100 geri dönüştürülmüş plastikten üretilmiş. Ayrıca bu poşetler geri dönüştürülmekte.

Accessorize mağazalarında, pet şişelerin geri dönüşümü ile üretilmiş olan tekrar kullanılabilen poşetler satışa sunulmuş.

Tesco’da tekrar kullanılabilir poşetini getiren müşterinin Tesco Clup Kartına puan yüklüyorlar. Tesco kendi markasını taşıyan poşet zorunluluğu getirmemektedir.

Kaynak: http://www.retailturkiye.com/kapak-konusu/naylon-poset-kullanimina-duzenleme-gelecek

 |  Bu haber 838 defa okunmuştur.

YAŞAM  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ADRESE TESLİM 11 BİN YARDIM KOLİSİ

ADRESE TESLİM 11 BİN YARDIM KOLİSİ BELEDİYE TEK TEK ADRESE TESLİM 11 BİN YARDIM KOLİSİ DAĞITTI

Vefa Sosyal Destek Grupları

Vefa Sosyal Destek Grupları Vefa Sosyal Destek Grupları 16 Bin 500 Haneye Ulaştı

Ölümcül sıcak hava dalgasına dikkat!

Ölümcül sıcak hava dalgasına dikkat! Libya üzerinden gelen sıcak hava dalgası Türkiye'ye

CAN DOSTLARIMIZIN YAŞAM ALANLARI

CAN DOSTLARIMIZIN YAŞAM ALANLARI Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Hayvan Barınağı

“ŞEHRİMİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

“ŞEHRİMİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ” Çalışmaların son durumu hakkında Fen İşleri Müdürü Ergun Altıyaprak

Giresun Belediyesi altyapı ve üstyapı çalışmalarına aralıksız devam ediyor

Giresun Belediyesi altyapı ve üstyapı çalışmalarına aralıksız devam ediyor Belediye Fen İşleri Müdürlüğü tarafından şehir genelinde

Şeref ve Gaziler Günü

Şeref ve Gaziler Günü Atatürk’ün ilimize gelişinin 95. Yıldönümü

CUMARTESİ PAZAR ALANI PROJESİ

CUMARTESİ PAZAR ALANI PROJESİ Cumartesi Pazar Alanında uygulanacak büyük proje için

GİRESUN’UN TRAFİK SORUNUNU ÇÖZMEK

GİRESUN’UN TRAFİK SORUNUNU ÇÖZMEK Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu şehrimizde yaşanan

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:232

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:242

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:234

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:313

   

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:11399

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:6682

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:4606

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:8945

   

HAVA DURUMU

Döviz kurları