Giresunsonhaber.com
ÇEVRE YOLUTarih 06 Aralık 2017, 23:18 |  Editör: Editör Admin

ÇEVRE YOLU

Giresun il Genel Mec.CHP Grup Başk.V.Mehmet Yılmaz  sunum yaparak Çevre yolunu eleştirdi.

 

İl Genel Meclisi Aralık toplantısında CHP Grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz’ın Güney Çevre Yolu ile ilgili yaptığı sunum ve konuşması:                                          

 

“1990’lı yıllarda başlatılan Samsun-Sarp duble yolu proje hataları ve tercihleri bugün bizi özellikle Giresun’ umuzu,   daha üstünden 20 yıl geçmeden 2.bir çevre yoluna mahkum etmiştir.

 

 Samsun –Sarp yolunun ilk planlama ve projelen dirilme çalışmaları; 300m kodundan tünel ve viyadüklerle Karadeniz’e dokunmadan geçecek şekilde yapılmıştır.

 

Ancak maliyetler bahane edilerek bu proje maalesef deniz dolgusuna çevrilmiş ve o muhteşem kıyılarımız ve koylarımız yok edilmiş, pek çok insanımızda bu yolda canını vermiştir.

 

Projenin sahil bandına indirilmesindeki rakamsal gerekçeler, deniz dolgusunun birim fiyatının 6.000 Dolar, yukarıdan geçecek yolun ise 12.000 Dolar olarak gösterilmiş, ancak ne acıdır ki bu yol bitirildiğinde maliyetin aynı olduğu yani bizi denizimizden  koparan, bizi demir korkulukların ardında yarı açık cezaevine kapatan bu yolun birim maliyetinin de 12 000 Dolar olduğu ortaya çıkmıştır.

 

Yine o günlerde bu sahil yolu geçişinin yanlış olduğunu, hele, hele Giresun şehir içi geçişinin bir facia olduğunu anlatmak için bir miting düzenleyen, Tanrı  dağlarında tırmanışta kaybettiğimiz Giresun’umuzun sembollerinden güzel  insan,  arkadaşımız sevgili Dr. Hakan Güvenç’i anmadan geçemeyeceğim. Onun çabalarını ve çırpınışlarını asla unutmadık. Anısı önünde özlemle, saygıyla eğiliyorum. Ruhu şad olsun.

 

Değerli arkadaşlar, çok önemli yaşam alanlarımızı ve deniz kültürümüzü elimizden alan bu yanlış yol güzergâhı, şehir içi trafik karmaşasını daha da arttırmış, Giresun şehri daha da sıkışmıştır.

 

Samsun –Sarp yolu ile sağlanamayan derinlik, şimdi planlanan Giresun Çevre yolu projesi ile pekâlâ sağlanabilir. Yeni yapılacak 47 km ve 41 km si Gire sun il sınırlarında yer alan bu yolun 1.Alternatif geçişi derinlik açısından bizim için en uygun görülenidir. Bu yol ne kadar güneye kaydırılırsa, sahil şeridine sıkışmış Giresun ilinin gelişimi, yeni yerleşim alanlarının doğması, turistik ve ekonomik faaliyetlerin artması daha da hızlanacaktır.

 

Bu yolun, transit trafiği şehir dışına atması, güvenlik ve zaman kaybının önlenmesinden çok daha önemli tarafı, daha fazla güneyden geçerek şehre büyük bir derinlik kazandırması olmalıdır.

 

 1.alternatif proje Piraziz girişli, sahil yolunun yaklaşık 5 km. güneyin den geçmekte, Bulancak ve Giresun Merkezden sonra Keşap’tan çıkmaktadır.

 

2.Alternatif; Gülyalı girişli, Piraziz Yeni mah. Bulancak Maden, Pazarsuyu,  Giresun,  Boztekke, Beyazıt, Çaykara, Sarvan, Keşap Güney köy,  Fındıklı, ve Kulak mevkii yakınlarından çıkan 1 km. civarında bir derinliği olan güzergah,  proje için seçilmiştir.

 

CHP grubu olarak, Sahil yolunda geçmişte yapılan deniz dolgusu hatasının, 2.Alternatif güzergâhın seçilmesi ile de tekrar edildiğini belirtmek ve sizleri uyarmak istiyoruz.

 

Giriş ve çıkışa itirazımız yok. Sahilin 1 km paralelinden geçecek bir yolun trafik ve transit geçişin dışında Giresun’un gelişimine, genişlemesine hiçbir hayrı olmayacaktır. Yol yakınken, bu hatadan dönülmelidir.

 

1.Alternatif proje Giresun için en uygun olanıdır. Giriş ve çıkışlar yeniden revize edilebilir. Ancak derinlikten asla ve asla taviz verilemez. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygıyla selamlıyorum.  “

 |  Bu haber 770 defa okunmuştur.

SİYASET  KATEGORİSİNDEN HABERLER

CHP Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı

CHP Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı 300 belediye başkan adayının daha bugün Genel Merkez tarafından açıklanması beklenirken, 11 ilde aday gösterilecek ...

Yılmaz, “65 milyonluk bir bütçe yakışmıyor.”

Yılmaz, “65 milyonluk bir bütçe yakışmıyor.” Giresun İl Genel Meclisi C H P Grup Başkan V. Mehmet YILMAZ

GİRESUN MİLLETVEKİLLERİ

GİRESUN MİLLETVEKİLLERİ GİRESUN'da, 27'nci Dönem Milletvekili Seçimi'nin resmi olmayan sonuçlarına

TAKSİCİLERE BAŞKAN AKSU SAHİP ÇIKTI

TAKSİCİLERE BAŞKAN AKSU SAHİP ÇIKTI Giresun taksici esnafı polisin müdahalesi ile karşılandı.

Kılıçdaroğlu Giresun’da, ‘Fındık İçin Yürüyoruz’

Kılıçdaroğlu Giresun’da, ‘Fındık İçin Yürüyoruz’ CHP’nin 18 Eylül’de Ordu’dan başlattığı “Fındık İçin Yürüyoruz” yürüyüşü Giresun’da düzenlenen final mitingiyle son...

'Fındık yürüyüşü'

'Fındık yürüyüşü' CHP'nin organizasyonuyla Ordu'dan Giresun'a 'Fındık İçin Yürüyoruz' yürüyüşü başladı.

Valiler Kararnamesi

Valiler Kararnamesi Giresun Valisi Hasan Karahan Denizli Valiliğine atanırken, Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğlulları Giresun Valiliği...

YILMAZ'DAN 5 YILDIZLI OTEL AÇIKLAMASI

YILMAZ'DAN 5 YILDIZLI OTEL AÇIKLAMASI Yılmaz "İl Genel Meclisimizin daha önce Otel için almış olduğu karar bu kanuna uygun değildir"

ÖZTÜRK: "ÇÖP SAHASI KALKACAK"

ÖZTÜRK: Giresun Milletvekili Sabri ÖZTÜRK yazılı bir bülten ile Aksu Çöp Sahası hakkında açıklama yaptı

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:240

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:207

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:204

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:302

   

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:6513

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:3644

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:2721

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:4762

   

HAVA DURUMU

Gazeteler

Döviz kurları