Giresunsonhaber.com
ÇEVRE YOLUTarih 06 Aralık 2017, 23:18 |  Editör: Editör Admin

ÇEVRE YOLU

Giresun il Genel Mec.CHP Grup Başk.V.Mehmet Yılmaz  sunum yaparak Çevre yolunu eleştirdi.

 

İl Genel Meclisi Aralık toplantısında CHP Grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz’ın Güney Çevre Yolu ile ilgili yaptığı sunum ve konuşması:                                          

 

“1990’lı yıllarda başlatılan Samsun-Sarp duble yolu proje hataları ve tercihleri bugün bizi özellikle Giresun’ umuzu,   daha üstünden 20 yıl geçmeden 2.bir çevre yoluna mahkum etmiştir.

 

 Samsun –Sarp yolunun ilk planlama ve projelen dirilme çalışmaları; 300m kodundan tünel ve viyadüklerle Karadeniz’e dokunmadan geçecek şekilde yapılmıştır.

 

Ancak maliyetler bahane edilerek bu proje maalesef deniz dolgusuna çevrilmiş ve o muhteşem kıyılarımız ve koylarımız yok edilmiş, pek çok insanımızda bu yolda canını vermiştir.

 

Projenin sahil bandına indirilmesindeki rakamsal gerekçeler, deniz dolgusunun birim fiyatının 6.000 Dolar, yukarıdan geçecek yolun ise 12.000 Dolar olarak gösterilmiş, ancak ne acıdır ki bu yol bitirildiğinde maliyetin aynı olduğu yani bizi denizimizden  koparan, bizi demir korkulukların ardında yarı açık cezaevine kapatan bu yolun birim maliyetinin de 12 000 Dolar olduğu ortaya çıkmıştır.

 

Yine o günlerde bu sahil yolu geçişinin yanlış olduğunu, hele, hele Giresun şehir içi geçişinin bir facia olduğunu anlatmak için bir miting düzenleyen, Tanrı  dağlarında tırmanışta kaybettiğimiz Giresun’umuzun sembollerinden güzel  insan,  arkadaşımız sevgili Dr. Hakan Güvenç’i anmadan geçemeyeceğim. Onun çabalarını ve çırpınışlarını asla unutmadık. Anısı önünde özlemle, saygıyla eğiliyorum. Ruhu şad olsun.

 

Değerli arkadaşlar, çok önemli yaşam alanlarımızı ve deniz kültürümüzü elimizden alan bu yanlış yol güzergâhı, şehir içi trafik karmaşasını daha da arttırmış, Giresun şehri daha da sıkışmıştır.

 

Samsun –Sarp yolu ile sağlanamayan derinlik, şimdi planlanan Giresun Çevre yolu projesi ile pekâlâ sağlanabilir. Yeni yapılacak 47 km ve 41 km si Gire sun il sınırlarında yer alan bu yolun 1.Alternatif geçişi derinlik açısından bizim için en uygun görülenidir. Bu yol ne kadar güneye kaydırılırsa, sahil şeridine sıkışmış Giresun ilinin gelişimi, yeni yerleşim alanlarının doğması, turistik ve ekonomik faaliyetlerin artması daha da hızlanacaktır.

 

Bu yolun, transit trafiği şehir dışına atması, güvenlik ve zaman kaybının önlenmesinden çok daha önemli tarafı, daha fazla güneyden geçerek şehre büyük bir derinlik kazandırması olmalıdır.

 

 1.alternatif proje Piraziz girişli, sahil yolunun yaklaşık 5 km. güneyin den geçmekte, Bulancak ve Giresun Merkezden sonra Keşap’tan çıkmaktadır.

 

2.Alternatif; Gülyalı girişli, Piraziz Yeni mah. Bulancak Maden, Pazarsuyu,  Giresun,  Boztekke, Beyazıt, Çaykara, Sarvan, Keşap Güney köy,  Fındıklı, ve Kulak mevkii yakınlarından çıkan 1 km. civarında bir derinliği olan güzergah,  proje için seçilmiştir.

 

CHP grubu olarak, Sahil yolunda geçmişte yapılan deniz dolgusu hatasının, 2.Alternatif güzergâhın seçilmesi ile de tekrar edildiğini belirtmek ve sizleri uyarmak istiyoruz.

 

Giriş ve çıkışa itirazımız yok. Sahilin 1 km paralelinden geçecek bir yolun trafik ve transit geçişin dışında Giresun’un gelişimine, genişlemesine hiçbir hayrı olmayacaktır. Yol yakınken, bu hatadan dönülmelidir.

 

1.Alternatif proje Giresun için en uygun olanıdır. Giriş ve çıkışlar yeniden revize edilebilir. Ancak derinlikten asla ve asla taviz verilemez. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygıyla selamlıyorum.  “

 |  Bu haber 1582 defa okunmuştur.

SİYASET  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ŞERAFETTİN VURGUN BAŞKAN YARDIMCISI OLDU

ŞERAFETTİN VURGUN BAŞKAN YARDIMCISI OLDU Belediye Başkan Yardımcılığına Şerafettin Vurgun getirildi.

BAŞKAN ŞENLİKOĞLU’NA ZİYARETLER DEVAM EDİYOR

BAŞKAN ŞENLİKOĞLU’NA ZİYARETLER DEVAM EDİYOR Belediye Başkanlık makamını 8 Nisan Pazartesi günü devralan Av. Aytekin Şenlikoğlu

Zafer AK Parti'nin

Zafer AK Parti'nin Giresun Belediye Başkanlığı'na, AK Parti'li adayı Aytekin Şenlikoğlu seçildi.

Karan’dan Belediye Başkan Adaylarına Çağrı

Karan’dan Belediye Başkan Adaylarına Çağrı “Giresun’a fındık ve mamulleri satış yeri kazandırın”

Türker'den Seviye Çağrısı

Türker'den Seviye Çağrısı CHP Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker, AK Parti Milletvekili Aydın’ın varlığıyla yokluğunun belli olmadığını belirte...

Tüm İlçelerde Aday Göstereceğiz

Tüm İlçelerde Aday Göstereceğiz Saadet Partisi Giresun İl Başkanlığı tarafından 31 Mart Yerel seçimleri için aday temayül yoklaması yapıldı.

Yılmaz Ülkücü Gençlikle

Yılmaz Ülkücü Gençlikle Ülkücü Gençlerden MHP Giresun Belediye Başkan adayı Hasan Yılmaz’a Tam Destek

Ak Parti İl Başkanı Belli Oldu

Ak Parti İl Başkanı Belli Oldu Ak Parti İl Başkanı Belli Oldu

CHP Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı

CHP Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı 300 belediye başkan adayının daha bugün Genel Merkez tarafından açıklanması beklenirken, 11 ilde aday gösterilecek ...

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:500

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:525

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:536

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:714

   

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:12264

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:7103

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:4939

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:9486

   

HAVA DURUMU

Döviz kurları