Giresunsonhaber.com
YILMAZ Tarih 02 Kasım 2017, 22:01 |  Editör: Editör Admin

YILMAZ " TOPU TAÇA ATIYORLAR"

İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan vekili Mehmet Yılmaz gündem dışı söz alarak çeşitli açıklamalarda bulundu.

Yılmaz’ın konuşması şu şekilde; ”Geçen ay CHP grubu olarak bir de sürpriz gelişme yaşadık . Gündem dışı olarak  sanırım bugün 4.kez konuşacağımız “İkisu  Barajı” İçme suyu konusunda  ay  yaptığım  açıklama Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından dikkate alınmış ve Basın Halkla İlişkiler Müşavirliğinden Yerel bir gazetemizde yayınlanan bir açıklama gönderilmiştir. Bu açıklamada özetle, tarafımdan   Bakan Sn. Veysel Eroğlu hakkında bazı asılsız sözler sarf edidiği,  Giresun’a yatırım yapılmadığı yönünde iddalarım olduğu ve yeterli bilgilere sahip olmadığım belirtilmektedir.

Öncelikle benim açıklamamın Bakanlığı ilgilendiren kısmı   Giresun’un İçme Suyu konusuydu. Yani özelinde   İKİSU BARAJI idi. Giresun’a yapılan diğer yatırımlarla ilgili herhangi bir değerlendirmemiz olmamıştır. Biz CHP grubu olarak yada ben bir Giresunlu olarak her zaman sn. Bakanın  çaktığı   her çiviye teşekkür ediyoruz.

Ama çakamadıklarınızı da eleştirmeye devam edeceğiz. Aslında  biz sn .Bakan eniştemiz de olduğu için bir ayrıcalık istemiyoruz. DSİ 22.Bölgede İçme suyu konusunda işleri iyi gitmeyen , ta 1960’larda Annakkaya projesi olarak konuşulan,2005’te İkisu Barajı olarak planlanan 2013’de de lisansı verilen proje. Yani derdimiz ,yani efkar ettiğimiz şey “İÇME SUYU GELECEĞİMİZ”      

Giresun Merkez, Dereli, Keşap ve Bulancak  ilçelerimizin 50 yıllık İçme suyu geleceği.  Şimdi Bakanlık açıklamasında ,”İKİSU HES TESİSİ VE İÇME SUYU PROJESİ”nin  Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu’nun açtığı dava sonucu ÇED raporunun iptali nedeniyle durdurulduğu , Giresun’un içme suyunun daha planlama raporu yapılan  Ezeltere barajı  ile çözüleceği belirtilmektedir.

Bu çevre platformunun 2013’te açtığı davayı Ocak 2015’te kazandığını biliyoruz. Ama Haziran 2015’te mahkeme kararı doğrultusunda projede yeni düzeltmeler yapıldıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yeniden ÇED OLUMLU kararı alınıyor. HES’te güç arttırımına gidiliyor.Bu ÇED ile ilgili yeni bir mahkeme kararı var mı? Bunu bilmiyoruz. Ama   öğrenmek istiyoruz. Bu arada Aralık 2015 İl Genel Meclisi toplantısında CHP grubu olarak “İKİSU BARAJI”ile ilgili araştırma önergesi vermiştik. Fakat AKP grubu olarak maalesef siz bu çok yaşamsal önergeyi  red etmiştiniz bunu da hatırlatmadan geçemeyeceğim.

Değerli arkadaşlar hep söyledik. DSİ 22. Bölgede İçme suyu projelerinde HES’i öne çıkan, önce HES’e devredilen  tek proje “İKİSU BARAJI” projesi.Doğal olarak çevre örgütleri de bunlarla ilgili davalar açıyorlar. Biz onlarla aynı noktadayız .İkisuda HES  değil ,İçmesuyu barajı  istiyoruz. Tıpkı 22.bölgenin diğer içme suyu  projeleri gibi . Trabzon Atasu , Gümüşhane Bahçecik Barajı gibi.

Şimdi kısaca bu 3 projenin karşılaştırmasını yapmak istiyorum.

TRABZON  ATASU BARAJI: İhalesi 1997’de yapılmış. DSİ yaptırmış.2011’de Trabzon’ a içme suyu vermeye başlamış.35 milyon 750bin m3 su depoluyor. Daha sonra 2012’de 5mw kurulu gücü ve 27,14 Gw h yıllık enerji üretimi olan bir HES ünitesi   kurulmaya başlamış. .Bu düşük kapasiteli HES ,içme suyunun gölgesinde kalmış.

GÜMÜŞHANE BAHÇECİK BARAJI: Sadece İçme suyu barajı . HES yok .6,45 Hm3/yıl  arıtma tesisi olan DSİ’'nin yaptığı baraj.

GİRESUN İKİSU HES TESİSİ VE İÇME SUYU PROJESİ: Farkı DSİ yapmıyor. 49 yıllık yap-işlet modeline göre 40 mw kurulu gücü,145,37 Gwh yıllık toplam enerji üretimi  var.En son Cenay Elektrik üret.inşltd.şti’den  İkisu Enerji üretim ve Tic.AŞ ‘ye devredilmiştir .Nihai ÇED raporunda 1119m kodunda kurulacak barajdan doğrudan içme suyu alınamayacak. Ancak 310m.kodundan barajın oldukça aşağısından Aksu deresinden su alınmasına katkısı olacaktır. Denilmektedir. Görüldüğü gibi bu projede  İçme suyu HES’in gölgesinde kalmıştır. Son söz olarak  sadece ikisu” İçme suyu Barajı” olmalıdır ve DSİ tarafından yapılmalıdır. Ezeltereye baraj yapılmasına karşı değiliz. İkisu’dan vazgeçmek kısa vadede topu taca atmaktır diyor ve hepinizi saygıyla selamlıyorum. “

 

   

 |  Bu haber 579 defa okunmuştur.

ÖZEL HABER  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ZARAR GÖREN AĞAÇLAR İÇİN BAKIM

ZARAR GÖREN AĞAÇLAR İÇİN BAKIM şehir merkezinde etkili olan yoğun kar yağışı dolayısıyla hasar gören ağaçlara bakım

550 Köy Yolundan 446 Köy Yolu Ulaşıma Açık

550 Köy Yolundan 446 Köy Yolu Ulaşıma Açık Giresun il genelinde yoğun kar yağışı sonucunda ulaşıma kapanan

SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSܒNE TAM NOT

SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSܒNE TAM NOT Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Tokat’ın Erbaa ilçesi

KAR YAĞIŞI İLE ETKİN MÜCADELE

KAR YAĞIŞI İLE ETKİN MÜCADELE Giresun Belediyesi şehrimizi etkisi altına alan kar yağışında etkili mücadele verdi.

Yaylalarda Yaşam Malzemesi Bırakılmaması

Yaylalarda Yaşam Malzemesi Bırakılmaması bölücü terör örgütü üyelerinin yiyecek ve lojistik malzeme temininde

Uçan araba Cezeri TEKNOFEST'te görücüye çıktı

Uçan araba Cezeri TEKNOFEST'te görücüye çıktı Uçan araba projesi Cezeri, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST'te görücüye çıktı

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ 2. ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ BAŞLIYOR

TCG Yavuz Gemisi Giresun'da

TCG Yavuz Gemisi Giresun'da Giresun Valisi Sarıfakıoğulları, TCG YAVUZ (F–240) Firkateyninin komuta kademesini Valilik Makamında kabul etti

2019 FINDIK TABAN FİYATI 17 TL

2019 FINDIK TABAN FİYATI 17 TL CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN CANLI YAYINDA AÇIKLADI

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:1385

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:1390

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:1382

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:1685

   

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:10411

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:6109

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:4283

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:8178

   

HAVA DURUMU

Döviz kurları