Giresunsonhaber.com
“SU SAVAŞLARI “Tarih 06 Mart 2017, 23:30 |  Editör: Editör Admin

“SU SAVAŞLARI “

İl Genel Meclisi Mart ayı toplantısında İKİSU BARAJI üzerinden, suyun geleceğini ve dereleri tutsak eden HES,leri gündeme geldi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan v. Mehmet Yılmaz; ”Hepinizin bildiği gibi gelecek yüzyılın en büyük savaşlarının “SU SAVAŞLARI “ olacağını söyleniyor. En önemli nokta da, ülkemizin derelerinde ,nehirlerinde  HES’lerle  (Hidroelektrik  Santralleri) tutsak edilen SULARIN, KULLANIM   HAKKININ DA elimizden alınabileceği tehlikesidir.

Son yıllarda ilimiz de de HES konusu artık çığırından çıkmış, adım başı HES yapılmakta ve bunun nerede duracağı bilinmemektedir. Şirketler üzerinden kolaylıkla satış devri yapılabilen bu santrallerin yarın uluslararası TRÖSTlerin kontrolüne geçmesi ülkemiz için gelecekteki su savaşlarını bugünden kaybettiğimiz anlamına gelir.” Dedi.

“Geleceğin enerji kaynağının SU DEĞİL, GÜNEŞ VE HİDROJEN olduğunu görebiliyorsak, içme suyu açısından su kaynaklarımıza daha fazla sahip çıkmalıyız.” Diyen Yılmaz;

“Tüm bu gerçeklerin ışığında,Giresun için özellikle İÇME SUYU geleceğimizin en prestijli projesi olan, başlangıcı 1960lı yıllara dayanan ANNAKKAYA BARAJI PROJESİ, nedense sonraki yıllarda özellikle AKSU DERESİ üzerine yapılan en son sayısının kaç olduğu bilinmeyen Santraller nedeniyle ,İKİSU BARAJI VE HİDRO- ELEKTRİK TESİSİ PROJESİ haline dönüştürülmüştür.

2011 yılında DSİ 22. Bölge müdürü de bu proje ile Dereli, Keşap ,Merkez ve Bulancak ilçelerinin 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını açıklamıştı.  Öncelikle DSİ neden, Gümüşhane Bahçecik Barajı ve daha önce yapılan Trabzon Atasu barajında olduğu gibi, İKİSU BARAJINI DA İÇME SUYU BARAJI OLARAK İHALE ETMEDİ?

 Atasu barajına daha sonra HES dahil ediliyor. Önce içme suyu barajı kuruluyor. Bizim İKİSU, ne tuhaftır ki DSİ 22. Bölgede önce HES’e devredilen tek örnek.

 Annakkaya’nın dar ağzından dolayı  dünyanın en ucuz ,en kolay yapılabilecek barajından geldiğimiz son nokta elimdeki haritadaki gibi İKİSUDAN  ,PINARLARIN ALTINDAKİ HES’E  SU TAŞIMAK.YANİ BİR GÖVDELİ BARAJ  HES’i değil.

Asıl amaç, hedef içme suyu mu? Yoksa HES mi?

Bizim için yaşamsal olan İKİSU İÇME SUYU projesidir.

DSİ yetkililerini bizi aydınlatsınlar. Giresun’un  en az 4-5 ilçesinin içme Suyu geleceği, şirketlerin kar hırsına mı feda  ediliyor?” diye konuştu.

 |  Bu haber 706 defa okunmuştur.

SİYASET  KATEGORİSİNDEN HABERLER

ŞERAFETTİN VURGUN BAŞKAN YARDIMCISI OLDU

ŞERAFETTİN VURGUN BAŞKAN YARDIMCISI OLDU Belediye Başkan Yardımcılığına Şerafettin Vurgun getirildi.

BAŞKAN ŞENLİKOĞLU’NA ZİYARETLER DEVAM EDİYOR

BAŞKAN ŞENLİKOĞLU’NA ZİYARETLER DEVAM EDİYOR Belediye Başkanlık makamını 8 Nisan Pazartesi günü devralan Av. Aytekin Şenlikoğlu

Zafer AK Parti'nin

Zafer AK Parti'nin Giresun Belediye Başkanlığı'na, AK Parti'li adayı Aytekin Şenlikoğlu seçildi.

Karan’dan Belediye Başkan Adaylarına Çağrı

Karan’dan Belediye Başkan Adaylarına Çağrı “Giresun’a fındık ve mamulleri satış yeri kazandırın”

Türker'den Seviye Çağrısı

Türker'den Seviye Çağrısı CHP Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker, AK Parti Milletvekili Aydın’ın varlığıyla yokluğunun belli olmadığını belirte...

Tüm İlçelerde Aday Göstereceğiz

Tüm İlçelerde Aday Göstereceğiz Saadet Partisi Giresun İl Başkanlığı tarafından 31 Mart Yerel seçimleri için aday temayül yoklaması yapıldı.

Yılmaz Ülkücü Gençlikle

Yılmaz Ülkücü Gençlikle Ülkücü Gençlerden MHP Giresun Belediye Başkan adayı Hasan Yılmaz’a Tam Destek

Ak Parti İl Başkanı Belli Oldu

Ak Parti İl Başkanı Belli Oldu Ak Parti İl Başkanı Belli Oldu

CHP Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı

CHP Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı 300 belediye başkan adayının daha bugün Genel Merkez tarafından açıklanması beklenirken, 11 ilde aday gösterilecek ...

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:360

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:368

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:385

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:515

   

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:11801

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:6903

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:4755

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:9185

   

HAVA DURUMU

Döviz kurları