Giresunsonhaber.com
“SU SAVAŞLARI “Tarih 06 Mart 2017, 23:30 |  Editör: Editör Admin

“SU SAVAŞLARI “

İl Genel Meclisi Mart ayı toplantısında İKİSU BARAJI üzerinden, suyun geleceğini ve dereleri tutsak eden HES,leri gündeme geldi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan v. Mehmet Yılmaz; ”Hepinizin bildiği gibi gelecek yüzyılın en büyük savaşlarının “SU SAVAŞLARI “ olacağını söyleniyor. En önemli nokta da, ülkemizin derelerinde ,nehirlerinde  HES’lerle  (Hidroelektrik  Santralleri) tutsak edilen SULARIN, KULLANIM   HAKKININ DA elimizden alınabileceği tehlikesidir.

Son yıllarda ilimiz de de HES konusu artık çığırından çıkmış, adım başı HES yapılmakta ve bunun nerede duracağı bilinmemektedir. Şirketler üzerinden kolaylıkla satış devri yapılabilen bu santrallerin yarın uluslararası TRÖSTlerin kontrolüne geçmesi ülkemiz için gelecekteki su savaşlarını bugünden kaybettiğimiz anlamına gelir.” Dedi.

“Geleceğin enerji kaynağının SU DEĞİL, GÜNEŞ VE HİDROJEN olduğunu görebiliyorsak, içme suyu açısından su kaynaklarımıza daha fazla sahip çıkmalıyız.” Diyen Yılmaz;

“Tüm bu gerçeklerin ışığında,Giresun için özellikle İÇME SUYU geleceğimizin en prestijli projesi olan, başlangıcı 1960lı yıllara dayanan ANNAKKAYA BARAJI PROJESİ, nedense sonraki yıllarda özellikle AKSU DERESİ üzerine yapılan en son sayısının kaç olduğu bilinmeyen Santraller nedeniyle ,İKİSU BARAJI VE HİDRO- ELEKTRİK TESİSİ PROJESİ haline dönüştürülmüştür.

2011 yılında DSİ 22. Bölge müdürü de bu proje ile Dereli, Keşap ,Merkez ve Bulancak ilçelerinin 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını açıklamıştı.  Öncelikle DSİ neden, Gümüşhane Bahçecik Barajı ve daha önce yapılan Trabzon Atasu barajında olduğu gibi, İKİSU BARAJINI DA İÇME SUYU BARAJI OLARAK İHALE ETMEDİ?

 Atasu barajına daha sonra HES dahil ediliyor. Önce içme suyu barajı kuruluyor. Bizim İKİSU, ne tuhaftır ki DSİ 22. Bölgede önce HES’e devredilen tek örnek.

 Annakkaya’nın dar ağzından dolayı  dünyanın en ucuz ,en kolay yapılabilecek barajından geldiğimiz son nokta elimdeki haritadaki gibi İKİSUDAN  ,PINARLARIN ALTINDAKİ HES’E  SU TAŞIMAK.YANİ BİR GÖVDELİ BARAJ  HES’i değil.

Asıl amaç, hedef içme suyu mu? Yoksa HES mi?

Bizim için yaşamsal olan İKİSU İÇME SUYU projesidir.

DSİ yetkililerini bizi aydınlatsınlar. Giresun’un  en az 4-5 ilçesinin içme Suyu geleceği, şirketlerin kar hırsına mı feda  ediliyor?” diye konuştu.

 |  Bu haber 102 defa okunmuştur.

SİYASET  KATEGORİSİNDEN HABERLER

GİRESUN MİLLETVEKİLLERİ

GİRESUN MİLLETVEKİLLERİ GİRESUN'da, 27'nci Dönem Milletvekili Seçimi'nin resmi olmayan sonuçlarına

TAKSİCİLERE BAŞKAN AKSU SAHİP ÇIKTI

TAKSİCİLERE BAŞKAN AKSU SAHİP ÇIKTI Giresun taksici esnafı polisin müdahalesi ile karşılandı.

ÇEVRE YOLU

ÇEVRE YOLU Giresun il Genel Mec.CHP Grup Başk.V.Mehmet Yılmaz sunum yaparak Çevre yolunu eleştirdi.

Kılıçdaroğlu Giresun’da, ‘Fındık İçin Yürüyoruz’

Kılıçdaroğlu Giresun’da, ‘Fındık İçin Yürüyoruz’ CHP’nin 18 Eylül’de Ordu’dan başlattığı “Fındık İçin Yürüyoruz” yürüyüşü Giresun’da düzenlenen final mitingiyle son...

'Fındık yürüyüşü'

'Fındık yürüyüşü' CHP'nin organizasyonuyla Ordu'dan Giresun'a 'Fındık İçin Yürüyoruz' yürüyüşü başladı.

Valiler Kararnamesi

Valiler Kararnamesi Giresun Valisi Hasan Karahan Denizli Valiliğine atanırken, Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğlulları Giresun Valiliği...

YILMAZ'DAN 5 YILDIZLI OTEL AÇIKLAMASI

YILMAZ'DAN 5 YILDIZLI OTEL AÇIKLAMASI Yılmaz "İl Genel Meclisimizin daha önce Otel için almış olduğu karar bu kanuna uygun değildir"

ÖZTÜRK: "ÇÖP SAHASI KALKACAK"

ÖZTÜRK: Giresun Milletvekili Sabri ÖZTÜRK yazılı bir bülten ile Aksu Çöp Sahası hakkında açıklama yaptı

ÇÖP POLEMİĞİ

ÇÖP POLEMİĞİ BASIN AÇIKLAMASI: Çöp Aktarımını Valiliğimizin Erteletmesi Söz Konusu Değildir

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:179

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:136

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:138

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:188

   

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:5769

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:3288

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:2438

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:4225

   

HAVA DURUMU

Gazeteler

Döviz kurları