Giresunsonhaber.com
Tekstil'in Yeni Ustabaşı: 'Yapay Zekalı Dikiş Makinesi'Tarih 28 Aralık 2016, 18:28 |  Editör: Editör Onur YUKSEL

Tekstil'in Yeni Ustabaşı: 'Yapay Zekalı Dikiş Makinesi'

Tekstil'in yeni ustabaşı 'yapay zekalı dikiş makinesi' Giresun'da kullanılmaya başlanıldı.

Wi-fi özelliğiyle aynı özellikleri taşıyan diğer makinelerle konuşarak onları yönlendiren bu makine tekstil adına endüstri 4.0 teknolojisine geçişte atılan en büyük adım olarak nitelendiriliyor. Giresun'da bir firma tarafından satın alınan ve kullanılmaya başlanılan makine Japonlar tarafında üretildi. Üzerinde Wi-fi, dokunmatik ekran ve ayar konsolları bulunan makine diğer hemcinslerine komut verebilme, ayar yapabilme gibi özelliklere sahip. Akıllı telefonlara indirilen bir program sayesinde ise makinenin kullanıcısı istediği anda Wi-fi özelliği ile tüm makinelerin ayarlarını tek bir makine üzerinden yapabiliyor. Bu sayede insan faktöründen oluşan hataları da sıfır noktasında kadar indirerek seri üretimde aynı kalitede ürün elde ediyor.

Şirketin Genel Koordinatörü Mehmet Fatih Ceylan, makinenin Türkiye'ye 2 ay önce giriş yaptığını ve ilk olarak kendilerinin kullanmaya başladığını söyledi.

Yapmış oldukları denemeler ve aldığı eğitimler sonrasında makinenin ciddi anlamda katkı ve katma değer sağlayacağını anladıklarını belirten Ceylan, "Türkiye'ye yaklaşık 30 adet giriş yaptı ve bunun 7 tanesini biz aldık şu an işletmemizde seri üretimde kullanılıyor. Makinenin mümessilliğini yapan firmanın bu teknolojiyle bizi tanıştırması sonucunda makinenin özelliklerinden çok ciddi anlamda etkilendik ve bu makineyi yakinen tanımak istedik o yüzden işletmemize kazandırdık. Aynı dikişi elde ettiğimiz makinelere göre yüzde 30 daha maliyetli fakat diğer taraftan elde etmiş olduğumuz katma değer, gerek dikim kalitesi, gerek üretim verimliliği anlamında sağlamış olduğumuz katma değer yaptığımız maliyetin çok çok üzerinde" dedi.

"Wi-fi özelliği ile telefondan yönetilebiliyor"

Makineye yerleştirilen Wi-fi özelliği ile sadece bir makineye yapılan ayarın diğer makinelere aktarıldığını Kaydeden Ceylan, "Birçok mekanik ayarlamayı, kumaşa ve ipliğe göre gibi değişkenleri elektronik panel üzerinden yapabiliyoruz ve bunları dijital hafızada tuta biliyoruz. Benim en çok etkilendiğim özelliklerden bir tanesi ise aslında şu anda tüm işletmelerinde konusu olması gereken endüstri 4.0, yapay zeka, makineler arasında yapılan iletişim. Bu anlamda bu seride üretilen makinelerin bir birleriyle Wi-fi üzerinden etkileşim haline girmeleri ve tek bir makineye ayarlama yapmanız işletmede kullanılan tüm makinelerde aynı özellikte ürün almanız anlamına geliyor ki bu gerçekten de bana göre konfeksiyon alanında endüstri 4.0 uyarlama noktasında atılmış en önemli adımlardan bir tanesidir" ifadelerini kullandı.

"Kalifiye elaman ihtiyacını minimize edecek"

Anadolu'dan modaya yön vermeye çalıştıklarını ifade eden Ceylan, "Anadolu'da konfeksiyon yapmaya çalışıyoruz, modaya yön vermeye çalışıyoruz, haliyle sektörün çok fazla yaygın olmadığı ve kalifiye çalışan bulmakta zorluk yaşadığımız yerlerde kalifiye personel ihtiyacını minimize edecek, operatörlere çok fazla iş yükü bırakmayan bir sistem olacak" diye konuştu.
 |  Bu haber 268 defa okunmuştur.

ÖZEL HABER  KATEGORİSİNDEN HABERLER

TCG Yavuz Gemisi Giresun'da

TCG Yavuz Gemisi Giresun'da Giresun Valisi Sarıfakıoğulları, TCG YAVUZ (F–240) Firkateyninin komuta kademesini Valilik Makamında kabul etti

2019 FINDIK TABAN FİYATI 17 TL

2019 FINDIK TABAN FİYATI 17 TL CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN CANLI YAYINDA AÇIKLADI

Mağazacılıkta dijital dönüşüm

Mağazacılıkta dijital dönüşüm Yeni nesil akıllı güvenlik sistemleri, iş zekası çözümleriyle birlikte perakende

TMO'dan KABUKLU FINDIK SATIŞI

TMO'dan KABUKLU FINDIK SATIŞI Giresun kalite kabuklu fındıklar 15,00 TL/kg

PAKDEMİRLİ: " TMO FINDIK ÜRETİCİSİNİN YANINDA OLACAK"

PAKDEMİRLİ: Fındıkla ilgili 11-12 Nisan'da çalıştay düzenlenecek

BAŞKAN AKSU’DAN TRT’YE KINAMA

BAŞKAN AKSU’DAN TRT’YE KINAMA Milis Yarbay Osman Ağa’ya yönelik haksız ve rencide edici soruya tepki göstererek, TRT’yi kınadığını açıkladı

"Tanzim Satışa Talibiz"

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek yazılı bir açıklama yaparak “Tanzim Sa...

Şehidimiz Dereli’de Son Yolculuğuna Uğurlandı

Şehidimiz Dereli’de Son Yolculuğuna Uğurlandı Piyade Uzman Çavuş Salih Dinç, Dereli ilçesine son yolculuğuna uğurlandı.

ENVER YÜCEL: “BİLİM ÜRETEN ÜLKE OLMALIYIZ”

ENVER YÜCEL: “BİLİM ÜRETEN ÜLKE OLMALIYIZ” Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:888

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:881

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:861

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:1099

   

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:9062

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:5289

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:3795

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:6815

   

HAVA DURUMU

Gazeteler

Döviz kurları