Giresunsonhaber.com
Tekstil'in Yeni Ustabaşı: 'Yapay Zekalı Dikiş Makinesi'Tarih 28 Aralık 2016, 18:28 |  Editör: Editör Onur YUKSEL

Tekstil'in Yeni Ustabaşı: 'Yapay Zekalı Dikiş Makinesi'

Tekstil'in yeni ustabaşı 'yapay zekalı dikiş makinesi' Giresun'da kullanılmaya başlanıldı.

Wi-fi özelliğiyle aynı özellikleri taşıyan diğer makinelerle konuşarak onları yönlendiren bu makine tekstil adına endüstri 4.0 teknolojisine geçişte atılan en büyük adım olarak nitelendiriliyor. Giresun'da bir firma tarafından satın alınan ve kullanılmaya başlanılan makine Japonlar tarafında üretildi. Üzerinde Wi-fi, dokunmatik ekran ve ayar konsolları bulunan makine diğer hemcinslerine komut verebilme, ayar yapabilme gibi özelliklere sahip. Akıllı telefonlara indirilen bir program sayesinde ise makinenin kullanıcısı istediği anda Wi-fi özelliği ile tüm makinelerin ayarlarını tek bir makine üzerinden yapabiliyor. Bu sayede insan faktöründen oluşan hataları da sıfır noktasında kadar indirerek seri üretimde aynı kalitede ürün elde ediyor.

Şirketin Genel Koordinatörü Mehmet Fatih Ceylan, makinenin Türkiye'ye 2 ay önce giriş yaptığını ve ilk olarak kendilerinin kullanmaya başladığını söyledi.

Yapmış oldukları denemeler ve aldığı eğitimler sonrasında makinenin ciddi anlamda katkı ve katma değer sağlayacağını anladıklarını belirten Ceylan, "Türkiye'ye yaklaşık 30 adet giriş yaptı ve bunun 7 tanesini biz aldık şu an işletmemizde seri üretimde kullanılıyor. Makinenin mümessilliğini yapan firmanın bu teknolojiyle bizi tanıştırması sonucunda makinenin özelliklerinden çok ciddi anlamda etkilendik ve bu makineyi yakinen tanımak istedik o yüzden işletmemize kazandırdık. Aynı dikişi elde ettiğimiz makinelere göre yüzde 30 daha maliyetli fakat diğer taraftan elde etmiş olduğumuz katma değer, gerek dikim kalitesi, gerek üretim verimliliği anlamında sağlamış olduğumuz katma değer yaptığımız maliyetin çok çok üzerinde" dedi.

"Wi-fi özelliği ile telefondan yönetilebiliyor"

Makineye yerleştirilen Wi-fi özelliği ile sadece bir makineye yapılan ayarın diğer makinelere aktarıldığını Kaydeden Ceylan, "Birçok mekanik ayarlamayı, kumaşa ve ipliğe göre gibi değişkenleri elektronik panel üzerinden yapabiliyoruz ve bunları dijital hafızada tuta biliyoruz. Benim en çok etkilendiğim özelliklerden bir tanesi ise aslında şu anda tüm işletmelerinde konusu olması gereken endüstri 4.0, yapay zeka, makineler arasında yapılan iletişim. Bu anlamda bu seride üretilen makinelerin bir birleriyle Wi-fi üzerinden etkileşim haline girmeleri ve tek bir makineye ayarlama yapmanız işletmede kullanılan tüm makinelerde aynı özellikte ürün almanız anlamına geliyor ki bu gerçekten de bana göre konfeksiyon alanında endüstri 4.0 uyarlama noktasında atılmış en önemli adımlardan bir tanesidir" ifadelerini kullandı.

"Kalifiye elaman ihtiyacını minimize edecek"

Anadolu'dan modaya yön vermeye çalıştıklarını ifade eden Ceylan, "Anadolu'da konfeksiyon yapmaya çalışıyoruz, modaya yön vermeye çalışıyoruz, haliyle sektörün çok fazla yaygın olmadığı ve kalifiye çalışan bulmakta zorluk yaşadığımız yerlerde kalifiye personel ihtiyacını minimize edecek, operatörlere çok fazla iş yükü bırakmayan bir sistem olacak" diye konuştu.
 |  Bu haber 155 defa okunmuştur.

ÖZEL HABER  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Şehidimiz Dereli’de Son Yolculuğuna Uğurlandı

Şehidimiz Dereli’de Son Yolculuğuna Uğurlandı Piyade Uzman Çavuş Salih Dinç, Dereli ilçesine son yolculuğuna uğurlandı.

ENVER YÜCEL: “BİLİM ÜRETEN ÜLKE OLMALIYIZ”

ENVER YÜCEL: “BİLİM ÜRETEN ÜLKE OLMALIYIZ” Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel

Sanayi Sektörüne Doktoralı Işıklılar Geliyor

Sanayi Sektörüne Doktoralı Işıklılar Geliyor Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 3 öğrenci de ‘Machine Learning’ alanında doktora yapacak.

DENİZ SUYU TAHLİLLERİ

DENİZ SUYU TAHLİLLERİ Giresun İl Sağlık Müdürlüğü görevlilerince Ağustos 2018 tarihinde

BAŞKAN AKSU’DAN 15 TEMMUZ AÇIKLAMASI

BAŞKAN AKSU’DAN 15 TEMMUZ AÇIKLAMASI Gözünü kırpmadan vatan uğruna canını veren tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla anıyorum

Şehitlerimizin Ruhu İçin Mevlid-İ Şerif Okundu

Şehitlerimizin Ruhu İçin Mevlid-İ Şerif Okundu Şehitlerimizin ruhu için okutulan Mevlid-i Şerif okutuldu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 15.07.2018 Pazar saat 19.30’da Milli Birlik Günü yürüyüşü düzenlenecek.

ŞEKER FABRİKALARININ SATIŞINA ONAY

ŞEKER FABRİKALARININ SATIŞINA ONAY Seçimlerden satışı ile gündeme gelen Türkiye Şeker Fabrikaların satışını bölge halkı oyları onayladı.

Ramazan Bayramı Mesajı

Ramazan Bayramı Mesajı Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Ramazan Bayramı nedeniyle

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:389

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:384

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:357

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:499

   

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:7360

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:4194

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:3118

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:5456

   

HAVA DURUMU

Gazeteler

Döviz kurları