Giresunsonhaber.com
Obezite, şeker ve kalp hastaları için özel un üretildiTarih 16 Aralık 2016, 12:08 |  Editör: Editör Olgun Umur

Obezite, şeker ve kalp hastaları için özel un üretildi

Konya'da bir işletme tarafından, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) geliştirilen bir ürünün kullanımıyla, obezite, şeker ve kalp hastalarının tüketebileceği özel içerikli un üretildi.

Kentte 1964'ten bu yana başta mısır, buğday, arpa ve soya olmak üzere hemen her çeşit hububat üzerine çalışan ve insan sağlığını koruyucu fonksiyonel gıdalar üreten bir şirket, 3,5 yıl önce "şeker, obezite ve kalp hastaları için ne yapabiliriz?" düşüncesiyle harekete geçti. Aynı dönemde Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesinin klinik çalışmalar sonrasında kriterlerini belirlediği bir ürünün geliştirilmesi konusunda TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi de proje başlattı.

Firma ve TÜBİTAK'ı aynı amaç üzerinde buluşturan çalışmanın ardından, Türk mühendisleri tarafından, gündelik yaşamda kullanılan beyaz unun şeker, kalp hastalıkları ve obeziteyi tetikleyen özellikleri minimuma indirilerek, özel içerikli un üretildi. 2017'de piyasaya sürülecek ürün, ilk etapta internet üzerinden eczaneler kanalıyla, sonraki süreçte ise marketlerden temin edilebilecek.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. İncinur Hasbay, çağın hastalıkları arasında yer alan obezite, kalp ve şeker rahatsızlığı için TÜBİTAK olarak 3,5 yıl önce ciddi bir araştırma sürecine girdiklerini anlattı.

Geliştirdikleri ürünün faydasından bahseden Hasbay, şöyle devam etti:

"Üretilen bu fonksiyonel ürün, gıdaların enerjisini ve glisemik indeksini azaltarak obezite, kalp ve şeker hastalıklarıyla mücadeleye yardımcı olacak. Ürünün kalın bağırsakta sindirilebilmeyi sağlayan özelliği sayesinde, kullanıldığı alanlarda sağlık üzerine etkileri bakımından diyet lif özelliği gösterecek ve kalın bağırsakta diyet liflere göre daha kolay fermente edilebilecek. Probiyotik olma özelliklerinin yanında bu ürün, vücutta enerji tüketimini ve hücre içinde mitokondri hızını da artırarak kilo almayı önleyen bütirat ve bol miktarda kısa zincirli yağ asitleri üretmesi nedeniyle bağırsak sağlığı, özellikle kolon kanserinin önlenmesi açısından da yararlı olacak."

"Şeker hastaları beyaz ekmek yiyebilecek"

İşletmenin yönetim kurulu başkanı Nurettin Demirpolat ise Türkiye'nin her alanda olduğu gibi gıda sektöründe de büyük gelişme gösterdiğini dile getirdi.

Son 50 yılın hastalığı olarak sıklıkla gündeme gelen obezite, şeker, kalp ve bağırsak hastalıklarının önlenmesi konusunda "ne yapabiliriz?" diye düşündüklerini ve bu doğrultuda bir şeyler yapmayı istediklerini vurgulayan Demirpolat, şunları kaydetti:

"Yılların verdiği tecrübeyle unun olumlu olan yapısının geliştirilmesi üzerinde durduk. Bu alanda ciddi çalışmalar gerçekleştiren TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinin uzmanlarıyla görüştük. Obezite, kalp ve şeker hastalarının da rahatlıkla beslenmelerini sağlayacak bir ürünün üretimini sağladık. Piyasada kalp, şeker ve obezite hastalıklarının tedavisine yönelik bilgi kirliliği var. Klinik çalışmalar yapılmadan ve bilimsel zemine dayanmayan pek çok ürün deva olarak sunuluyor. Ne var ki biz bu konuda Türkiye'deki en yetkin otorite olan TÜBİTAK'a kendimizi teslim ederek, Anadolu'nun bilim insanlarının geliştirdiği yerli ürünü ürettik. Özel içerikli un sayesinde artık şeker, obezite ve kalp hastaları da rahatlıkla beyaz ekmek yiyebilecek. Probiyotik özelliği sayesinde bağırsak florasının korunmasına yardımcı olan ürün, kolon kanserine kadar giden pek çok hastalığın önlenmesine de yardımcı olacak." AA

 |  Bu haber 103 defa okunmuştur.

SAĞLIK  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Ankara’da ‘şarbon’ karantinası!

Ankara’da ‘şarbon’ karantinası! ESK: ETLERİN PİYASAYA SÜRÜLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİ

Sabahları evde yapılabilecek 10 egzersiz

Sabahları evde yapılabilecek 10 egzersiz Herkesin çevresinde sabah erken saatte kalkıp üşenmeden spora giden kişiler varken

KANSERDEN KORUYAN 10 ÖNERİ

KANSERDEN KORUYAN 10 ÖNERİ Et ağırlıklı beslenmeyin, fazla kilodan kaçının!

Giresun Ticaret Borsasından Kan Bağışı

Giresun Ticaret Borsasından Kan Bağışı Giresun Ticaret Borsası sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Türk Kızılay’ı iş birliği ile beşinci kez Kan Bağış ...

Uyku probleminizi hafife almayın!

Uyku probleminizi hafife almayın! Uykuya dalamama “kaygı”, erken uyanma “depresyon” habercisi olabilir

Hayvan Sağlığında Elektronik Reçete

Hayvan Sağlığında Elektronik Reçete ilaç arınma süresi tamamlanmadan mezbahanelerde kesimine müsaade edilmeyeceği için

ARD ARDA AÇILIŞ

ARD ARDA AÇILIŞ Espiye ilçesinde hizmete yeni giren Devlet Hastanesinin açılışını yapıldı.

Espiye Devlet Hastanesini Açılışa Hazır

Espiye Devlet Hastanesini Açılışa Hazır 23 Mart Perşembe günü saat 14.00 de resmi açılışı gerçekleştirilecek olan hastane

350 Yataklı Hastanenin İnşaatına Başlandı

350 Yataklı Hastanenin İnşaatına Başlandı Giresun Kale 350 Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatına başlandı

Tüm videolar

  El Cordobes - Daddara Mehmet
 

El Cordobes - Daddar

İzlenme:179

   
  Çaça - Daddara Mehmet
 

Çaça - Daddara Mehme

İzlenme:136

   
  Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Daddara Mehmet
 

Eşkiya Dünyaya Hüküm

İzlenme:138

   
  Daddara Mehmet Hatırla Sevgili
 

Daddara Mehmet Hatır

İzlenme:188

   

Tüm fotoğraflar

  Giresun
 

Giresun

İzlenme:5769

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:3288

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:2439

   
  Giresun
 

Giresun

İzlenme:4226

   

HAVA DURUMU

Gazeteler

Döviz kurları